Pokud na kosmetiku chodíte pravidelně, asi zde nenajdete informace, které by vám již nebyly známé. Jsou mezi námi ale tací, kteří i v pokročilém věku nikdy kosmetické ošetření neabsolvovali. A byla by škoda, když už se nakonec jednoho krásného dne rozhodnete jít, aby vás kosmetička vyhodila třeba proto, že máte příliš mnoho dioptrií (což je sice extrém, ale i s tím se můžete setkat). Naštěstí se dá pouze vynechat některé procedury, ale v některých případech není vůbec dobré chodit. Situaci zkomplikovaly přístroje, které v současné době už jsou v každém kosmetickém salonu a pravděpodobně i každá podnikající kosmetička už používá minimálně takzvanou ultrazvukovou špachtli.

Kdy na kosmetiku nejít

Pokud jste nemocní a máte horečku, je asi jasné, že nikam nepůjdete, natož pak na kosmetiku. Ale jestli se vám už ulevilo, ačkoli dál berete antibiotika, stále to není vhodná doba pro kosmetické ošetření. Dále vadí samozřejmě všechna infekční onemocnění a záněty typu ječné zrno či opary, vyrážky, akutní dermatitidy nebo akutní výskyt lupénky, a dokonce i onkologické onemocnění.

Co se týče botoxu a podobných procedur, chce to počkat 3 týdny po výplních a cca 3 měsíce po plastické operaci. Ale o tom se raději vždy poraďte s lékařem. Lékaře (dermatologa) určitě vyhledejte také tehdy, pokud se vám na tváři objeví hnisavé pupínky. A jste-li těhotná, raději vynechejte masáže a použití přístrojů.

Kdy se vyhnout ultrazvukové špachtli

Asi sami tušíte, kdy se vyhnout přístrojům, které do vás pouští jakékoli vlny. Takže onemocnění srdce, kardiostimulátor, roztroušená skleróza, všechny kovové implantáty nebo epilepsie jsou poměrně jasný výčet. Zajímavé ale je, že ultrazvuk musíte vynechat i v případě onemocnění štítné žlázy či v těhotenství, kdy na kontroly ultrazvukem chodíte poměrně často.

Krok za krokem

První fází kosmetického ošetření pleti je povrchové čištění. Tady platí stejné pravidlo jako v odstavci Kdy na kosmetiku nejít, protože se vlastně nic moc neděje. Samozřejmostí je, že v případě alergie na některé používané prostředky či jejich složky svůj problém včas nahlásíte a budete doufat, že kosmetička má po ruce nějakou náhradu. Pokud máte alergii na barvu nebo i jen velmi citlivé oči, budete si muset odříct barvení obočí a řas.

Ovšem barvit se nebude ani tehdy, když máte zrovna sundané umělé řasy a ty vaše jsou stále ještě velmi kraťoučké nebo pokud máte tik v oku či trpíte klaustrofobií. U dalších psychických poruch je čistě na vás, zda vám hodina a půl na kosmetickém lehátku udělá dobře a zrelaxujete nebo je to příliš dlouhá doba, kdy se musíte udržet v naprostém klidu.

Odstraňování chloupků se na obličeji nejčastěji provádí vytrháváním pinzetou, ale na větší plochy už se používá depilační vosk. Tomu je nutné se vyhnout v případě spálené pokožky, lupénky, alergie, ekzému, máte-li vystouplé žíly či čerstvé tetování.

A to je naštěstí už vše. Používání masek či chemického peelingu záleží pouze na případných alergiích a na vašem posouzení situace.

Pokud jste se v našem výčtu nenašli a na kosmetice jste ještě nikdy nebyli, co to pro jednou zkusit? Třeba se vám tato zkrášlovací procedura zalíbí natolik, že vám vnese do života další bodík, na který se můžete těšit každý měsíc. A to už za to stojí, co myslíte?

 

Zdroj: BEAUTY AKADEMIE: Studijní materiály k akreditovanému rekvalifikačnímu kurzu „Kosmetička“. Praha, 2024