Cuketa je oblíbená zelenina letní sezóny. Dá se z ní připravit mnoho vynikajících receptů, dá se dokonce zavařit na zimu. Cuketa má hned několik pozitivních účinků na vaše zdraví, ale je v tom malý háček. Musíte jíst cuketu mladou. Jestli jste hrdí na své pěstitelské dovednosti, které spočívají v pěstění plodů gigantických rozměrů, pak budete muset své ego trochu přišlápnout.

Velké, hořké a jedovaté

Hořká chuť by vás měla vždy varovat. Ať už se jedná o cuketu, dýni, tykev, meloun nebo okurku – všechny vyjmenované plody patří do čeledi tykvovitých. Tyto rostliny produkují jedovaté látky nazývané kukurbitaciny. Chrání se jimi před býložravci, kteří je nejedí právě proto, že jsou odporně hořké.

Nejvíce toxinů se nachází u stopek plodů, v přerostlých a přezrálých plodech, plodech, které se pěstují stále dokola z vlastních semen, ale také v plodech, které pěstitel málo zaléval nebo byly vystaveny vysokému horku či stresu. (No opravdu, stres se nevyhýbá ani rostlinám.)

Otrava může skončit i smrtí

Co je hořké, prostě vyhoďte. Když tyto plody sníte, čeká vás průjem a zvracení. V krajních případech můžete po snězení výrazně hořkých cuket dostat silné bolesti žaludku. Přidá se průjem, zvracení, ztráta vědomí a následná smrt.

Vždy sklízejte cukety mladé. Čím větší cukety, tím větší pravděpodobnost otravy. Větší riziko na vás číhá v cuketách od domácích pěstitelů, kupovaná semena bývají bezpečná. Ale neotálejte se sklizní.

Cukety a jejich přínos pro zdraví

Pro imunitu i střeva je cuketa plus

Cukety jsou bohaté na antioxidanty, podporují imunitu a jako každá zelenina vám pomohou v boji s oxidačním stresem. Cukety obsahují hodně vody, takže pomáhají zlepšovat zažívání a změkčovat stolici. Vláknina se zase postará o výživu buněk a o správné prostředí ve střevech.

Pozitiva pro srdce

Cukety mají pozitivní vliv i na kardiovaskulární onemocnění. Cukety snižují LDL (zlý) cholesterol a naopak zvyšují HDL (hodný) cholesterol. Obsahují karotenoidy, které chrání před srdečními nemocemi. Díky obsahu  draslíku pomáhá konzumace cuket snižovat krevní tlak.

Vitamín C a beta-karoten

Kromě imunity se vitamín C a beta-karoten postarají také o zlepšení zraku. Látky v cuketě dokážou zpomalit proces stárnutí sítnice. Pravidelnou konzumací cukety a zeleniny, která obsahuje zmíněné látky, můžete oddálit příchod degenerace zraku, která mnoha lidem znepříjemňuje podzim jejich života.

Hubněte s cuketou

I když už je plavková sezóna za námi, nebrání vám to pokračovat v cestě za vysněnou postavou. Konzumace cukety vám tuto cestu výrazně ulehčí. Cuketa je nízkokalorická, přitom dostatečně sytá, aby vás přešel hlad. Dodá vám také dostatek tekutin a vlákniny. Jak si ji na talíři upravíte, to už je na vašem apetitu. Receptů najdete víc než dost. I když netoužíte po hubnutí, určitě vám některé přijdou k chuti. Co takhle příště ozdobit pizzu cuketou? Nebo si připravit cuketové lasagne?

Všeho s mírou

Cuketa je pro zdraví tak přínosná, že by ji bylo škoda vyřadit z jídelníčku jen kvůli obavám z otravy. Nyní už víte, jak jedovatou cuketu odhalit, takže se jimi můžete bez obav nacpávat, co hrdlo ráčí.

 

Zdroje inspirace: https://www.healthline.com/nutrition/zucchini-benefits, http://www.ueb.cas.cz/cs/content/cuketa-zabijak