Koncept tvarování obličeje rukama je trendem již nejméně deset let. Všechno to začalo rituály tradiční čínské medicíny, které se staly mainstreamem, a to hlavně díky oblibě používání nástroje gua sha, nefritového válečku nebo malých přísavek (baněk) ke zostření čelisti, zvýraznění lícních kostí a pozvednutí obočí.

Tyto techniky fungují tak, že posilují oběh lymfy lymfatickou drenáží — což je akt tlačení lymfatické tekutiny (která uvádí bílé krvinky mezi orgány) do lymfatických uzlin. Tím se vytváří efekt jakéhosi opadnutí otoku, takže vaše rysy vypadají mnohem lépe. Nedávno však na internet vstoupila nová technika tvarování obličeje nazývaná „strategie fascie“.

Co je to fascie?

Úplně jednoduše lze popsat fascii „jako neopren, který pokrývá celé tělo a váš obličej“. Masáž je pak klíčem ke zmíněnému efektu opadnutí otoku, ale též vede k uvolnění napjatých obličejových svalů a posílení krevního oběhu, takže opravdu vypadáte mladistvěji.

“Strategie fascie” tvrdí, že stárnutí není vinou gravitace, ale nadbytečné tekutiny ve vaší extracelulární matrici. Proto zlepšením průtoku krve, lymfy, uvedením krku do správné polohy a prováděním hlubokých masáží pro zlepšení mikrocirkulace dochází k tomu, že vaše pokožka se stane zářivou a hladkou, takže nebudete potřebovat ani výplně, botox či plastické operace.

Co tvrdí kritické hlasy?

Odborníci, lékaři či výzkumní pracovníci už z podstaty věci musí být skeptičtí v podstatě ke každému wellness nebo kosmetickému výstřelku, který se objeví. Nicméně právě v nedávném článku s názvem Proč je důležité masírovat obličej jsme popisovali hned několik studií, které dokazovaly pozitivní efekt masáže obličeje a byly poměrně dost přesvědčivé.

I kritici a odpůrci konceptu masáže fascií připisují masáži obličeje určité nezpochybnitelné výhody. Vychází přitom z tvrzení, že kdykoli se dotknete své pokožky, zvýšíte krevní zásobení, a to vytvoří svěží vzhled. Masáž pokožky a svalů také pomáhá uvolnit obličej, což může přirozeně zmírnit napětí, takže kůže vypadá hladší a mladší. Jasná shoda panuje v tom, že relaxační a stres uvolňující prvky masáže obličeje mohou být klíčem k přínosům pro krásu. Když jste v uvolněném stavu, krevní cévy mají tendenci se rozšiřovat, což umožňuje lepší cirkulaci v celém těle. Dalším důvodem pro masáž obličeje je její již zmíněný lymfodrenážní efekt.

Masáž musí být provedena specialistou

Ačkoli i my jsme popisovali, jak můžete provést masáž obličeje sami sobě a v pohodlí domova, chce to alespoň absolvovat příslušný kurz nebo získat přesné informace jiným způsobem. Pokud totiž neprovádíte masáž správným způsobem, můžete si způsobit řadu nežádoucích kožních problémů. Nadměrné tření nebo používání drsných nástrojů může podráždit pokožku a narušit kožní bariéru. To může dále způsobit zánět, ucpat póry a potenciálně vést k rozvoji akné nebo jiných kožních problémů. A co víc, určité masážní techniky nebo agresivní pohyby mohou natáhnout nebo stáhnout kůži, což může časem přispět k jejímu ochabnutí či ztrátě elasticity – tedy k přesnému opaku zamýšleného efektu.

Takže: Masáž ano, nebo ne?

Záleží na vás, ke kterému táboru se připojíte. Zda z vás bude zarytý odpůrce nebo naopak vyznavač všech výhod masáže obličeje. Myslím, že vzhledem k důkazům i nejrůznějším názorům, byste měli dát masáži obličeje šanci. Přeci jen jde o starodávnou techniku, kterou převzala kosmetologie již před desítkami let – a kosmetická masáž obličeje se provádí už od té doby, co tento obor vznikl. Zkuste si tedy zajít na kosmetické ošetření někam do salónu a posuďte sami.

Jestliže máte opravdu velké pochybnosti či obavy, poraďte se se svým dermatologem, který vám poradí, jak byste o svou pleť měli pečovat z lékařského hlediska.

 

Zdroj informací: https://www.besthealthmag.ca/article/face-fascia-massage/