Synonymem blahobytu a životního stylu na jakési pomyslné „vysoké úrovni“ se v posledních desetiletích stalo hromadění majetku a peněz. Čím více hodnotných věcí máme, tím více stoupáme na společenském žebříčku, alespoň taková je představa mnoha lidí.  Místo toho, abychom se ale obklopeni majetkem cítili dobře, jsme často o to nešťastnější. Není to oxymóron? Ukážeme vám, že určitě ne.

Uveďme si to na malém příkladu: měli šťastnější dětství naši rodiče a prarodiče, kteří šplhali po stromech, objevovali nové světy venku jen s klackem a lupou nebo si vděčně dokázali hrát s jednou hračkou celé dny či dnešní generace dětí ztracených pod hromadami nejmodernějších hraček, včetně těch digitálních? Méně je někdy více, a to je zjednodušeně hlavní myšlenka minimalismu.

Zbavte se zbytečností

Minimalismus už není výsadou jen budhistických mnichů nebo poustevníků žijících mimo civilizaci, tento trend se snaží zavést nejen do svých domácností, ale i životů, čím dál více lidí a věřte nebo ne, žije se jim mnohem šťastněji. Zbavit se zbytečností a obklopovat se pouze podstatnými a užitečnými věcmi je hlavní zásada minimalismu a mnohdy také spokojeného života.

Nejde v prvé řadě o to, abychom se naučili žít s minimem věcí, ale abychom si udělali ve svém životě prostor pouze pro věci, které potřebujeme a které nás naplňují, a to se nemusí týkat pouze materiální stránky. Měli bychom se naučit obklopovat se pouze lidmi, se kterými je nám dobře a kteří nás nestahují ke dnu nebo nefrustrují, ideálním stavem je chodit do práce, která nás baví a samozřejmě žít v prostředí, které není přeplněno hromadami zbytečností, ve kterém se cítíme dobře.

Všeho moc škodí

Jak s minimalismem začít? Jednoduše se snažte co nejvíce zredukovat věci, kterými se doma obklopujete, a které používáte. Je opravdu nutné mít doma haldy nádobí, spotřebičů, nevhodných dárků nebo přetékající skříň plnou oblečení, které nikdy nemůžete unosit? Spokojeně žít se dá i s málem. Pokud si uděláte doma prostor a zbavíte se některých výdobytků moderní civilizace a dalších nevyužívaných věcí, naučíte se skromnosti, pokoře a budete si všeho více vážit. Ostatně, i toto učíme už odmalička naše děti.

Nepotřebné věci nemusíte hned vyhazovat, ale můžete je zkusit prodat na různých bazarech, obdarovat charity nebo své známé. Investujte raději do kvalitních věcí, které vám vydrží mnohem déle a odpadnou vám starosti s hromaděním zbytečností a neustálým obnovováním šatníku nebo kuchyňského příslušenství.

Podstatou minimalismu není jen čistka předmětů, které máte doma, ale především udržitelnost a pocit odpovědnosti a úcty k přírodě, k lidem a věcem.

Pokud se naučíte žít minimalisticky, prospějete nejen své psychice, ale také životnímu prostředí a ten dobrý pocit za to stojí!

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.