Svateb přibývá, rozvodů stejně tak. Dvě ze tří manželství končí nezdarem. A číslo se bohužel rok od roku zvyšuje. Každý se snaží to prokletí zlomit, ale jen málokdo účinně bojuje s příčinou a snaží se jí předcházet. Štiplavé poznámky jsou na samém vrcholu.

Od desíti k pěti

Je to jeden z nejkrásnějších dnů v životě. Dva lidé spojí svoje světy a vykročí na společnou cestu. Spousta lásky, dojetí, porozumění, respektu a odhodlání. Jak ale měsíce a roky plynou, vztah se proměňuje a ustrne v rutině, vymizí tolerance a hranice pro to, co je ještě v normě. Týká se to společně tráveného času, nároků na povídání, objetí nebo polibky a intimnosti. Někdo začne upouštět plyn a rezignuje na zavřené dveře na toaletu, další upustí od teplých večeří a společné peřiny, která na samém začátku vypadala tak moc romanticky.

Přibydou kila navíc… a vytratí se potřeba s úsměvem a pohlazením po tváři skrýt vlastní úsudek za milosrdnou lež. A je to venku. Žena ztloustla. Kolem podbřišku se jí pohupuje nevzhledná pneumatika a všechna ta trička velikosti S by měla radši odložit. Košile takový obvod pasu už vůbec nezvládá a džíny drží na čestné slovo. Snaží se to halit do volných tunik a neforemných svetrů. Přes den to vcelku umně skryje, ale k večeru, kdy se převlékne do pohodlných legín a bavlněného trika nebo se po koupeli proběhne po bytě jen tak, aby si došla pro čistý ručník, je to znát. Muž si toho všímá, ale mlčí. A pak jednou – při hádce nebo s lahví piva v ruce – to nevydrží.

Co bude dál?

V takovou chvíli existuje několik scénářů, co se bude dít. Ani jeden není možné přejít bez bolesti.

Žena se rozhádá a muže zažene do kouta

Pokud má muž kolem pasu tukovou zásobu, střílí víceméně do vlastních řad. Možná přinese domů o něco víc peněz, utáhne pár šroubů a dosáhne do vyšší police, ale ve vztahu by si měli být lidé rovni. A to platí i o vztahu k životu a ke zdraví. Je-li to atlet nebo sportovec, měl by se vyvarovat neslušných poznámek a – znalý úskalí při udržení fit postavy – ženu nasměrovat a být jí sparring partnerem.

Žena se zapře a s kily navíc zatočí

Může nastat i situace, kdy se žena takzvaně chytí za nos, změní jídelníček a nastaví pravidla ohledně pravidelného pohybu. A postava se začne měnit. Tady je ale důležité, jaký je pravý důvod její proměny. Kvůli manželovi? Nebo kvůli sobě? Pro závist druhých? Nebo se snad objevil nějaký nový objekt jejího zájmu?

Žena si zvýší sebevědomí někde jinde

Co je málo pro jednoho, může být dost pro druhého. I tak se mnohé ženy postaví k výtkám k jejich postavě. Je dost mužů, kteří kypré tvary ocení. A něžné pohlaví si to moc dobře uvědomuje. A tak se stane, že jednou manžel přijde na ženin poměr. Může se zlobit? Ano i ne.

Na řadě je muž

Pochopitelně není v pořádku, když žena rezignuje na svůj vzhled a sází pouze na to, že už má na prsteníčku šperk, a tak má odbyto. Takhle to nefunguje. Pokud do manželství vloží lásku, čas a energii, měla by zůstat přitažlivá. To neznamená křivky jako ve dvaceti, ale přirozenou a zdravou krásu. A muž – chytrý a trošku lstivý – by v žádném případě neměl útočit na ženin vzhled. Jde o jednu z nejpalčivějších debat a nikdy z ní nemůže vyjít jako vítěz.

Na stupínku je vždycky žena. Problém je ale v tom, že na duši tak jako tak pocítí prohru. Protože on – její dávná láska z dnes už vyčpělého manželství – jí zradil a odfrkl si nad tím, na co ho kdysi nalákala. A to i přesto, že má za sebou několik hormonálních kolotočů, každodenní kalup u plotny, tři odnošené děti a menopauzu. Tak co, stojí to za to? Ne. Návrh na společné aktivity – volnočasové nebo ty pikantnější – se zdá být mnohem lepší volbou pro klidné a pohodové dny.

 

Článek je autorskou úvahou redaktorky – čerpá z její zkušenosti, vědomostí a z dění okolo nás. Další informace: https://www.quora.com/Why-do-couples-break-up-after-20-years, https://iditsharoni.com/can-we-change-after-20-years-of-marriage-it-depends/