Opravdová sebeláska není sobeckost. Jedná se o základní předpoklad pro lásku k druhým, neboť nelze milovat či mít rád někoho druhého a rozdávat lásku bez toho, co sami nemáme.

Pokud jste k sobě příliš kritičtí, neumíte odpouštět sami sobě, jen těžko odpustíte druhým. V takovém případě nejde pouze o odpuštění či kritiku, jde například také o pozornost, laskavost a mnoho dalšího. Pokud k sobě budeme tvrdí, budeme takoví i k druhým. To stejné platí i o vnitřním neklidu, konfliktu, který můžeme přenášet i na ostatní lidi kolem nás.

Nejhůře pak na děti. Nezapomínejte, že naše ratolesti se od nás učí a potřebují mít vedle sebe stabilního, pevného a vyrovnaného rodiče, který sebelásku nepostrádá. Naučíme-li se mít se rádi, mít stabilní sebelásku, pohled na život bude jiný, lepší. Udělejte několik málo kroků k získání sebelásky. Ovšem, je třeba myslet na to, že nic není hned, ale je potřeba s tím chtít bojovat.

Nekritizujte sebe ani ostatní

Často se vám stává, že zpochybňujete to, co děláte či dělají druzí? Nevěříte, že vaše dítě udělá zkoušky? Možná kritizujete sami sebe a neuvědomujete si, že negativně kritizujete i okolí. Odmítněte v sobě kritiku. Ze všeho nejdříve přijměte sami sebe, jací jste. Víte, že máte určité nedokonalosti, které vás trápí? Ale proč? Protože se chcete vyrovnat většině? Nedělejte to, každý má nějakou nedokonalost. Chvalte se za vše, co se vám povede. Dívejte se více na pozitivní věci a ty negativní nechávejte pozadu.

Bojíte se? Přestaňte se strašit

Stejně to nezvládnu, neumím to, nestojím za nic, lidé mě nemají rádi, protože nejsem dostatečně atraktivní, milá/ý… A tak můžeme pokračovat až velmi daleko. Popravdě řečeno, vy se svými myšlenkami terorizujete, to je ale příšerný stav. Jedná se o jeden ze strachů, který nám může překážet v sebelásce. Dalším je strach z toho, co se může stát. Přestaňte vše vidět černě. Pokud vás taková chmura postihne, představte si v hlavě obraz, který vás okamžitě zachrání (já miluji ranní přírodu, která neuvěřitelně nádherně voní). K tomuto obrazu vnitřně přejděte, a to pokaždé, když vás přepadnou chmury – bude vám lépe.

Trpělivost a mírnost

Netrestejte se za to, co se vám nepovedlo. Pokud se vám něco nepovede, něco nedopadne dle vašich představ, řekněte si, že příště vše bude lepší, příště všemu dáte větší píli a lásku. Také nezapomeňte na trpělivost, která je při učení nových věcí opravdu důležitá. Chovejte se k sobě tak, jak byste se chovali k milované osobě. Pochvalte se, nebojte se toho.

Jídelníček nejde z kola ven

Mít se rád a péče o své tělo – dva aspekty, které k sobě neodmyslitelně patří. Zajděte k výživovému poradci, ale pokud nechcete za tyto odborníky utrácet, není nic jednoduššího, než se na svůj jídelníček zaměřit sami. Jaká je skladba vašeho jídla? Fast food, smažené, cukry, lepek a tak dále? Špatná skladba jídelníčku dokáže s psychikou divy. A ta, jak jistě víte, nemálo ovlivňuje sebelásku. Zaměřte se na zpracované potraviny typu hranolek, paštik, brambůrek a vyřaďte je. Jezte čerstvou zeleninu, kupte si zelené superpotraviny – ječmen, chlorellu a jiné. Opravdu dokáží zázraky. Snažte se doma vařit a jídlo si nosit do práce.

Váš zevnějšek

Neustále stojíte před zrcadlem s tím, že jste strašně tlustí? Musíte zhubnout a něco udělat s tukem na zadku či břiše? Ale jistě, pokud jej tam opravdu máte, zhubněte, ale pouhé povídání nepomůže. Začněte se okamžitě hýbat, nejen o tom mluvit a litovat se. Vaše psychika smutní a sebeláska se vytrácí. Už jen pohyb přispívá k dobré psychice. Mějte se rádi, odpouštějte, odpusťte svým blízkým, rodičům, chvalte se, ale ne jen zevně! Musíte to tak cítit i vnitřně.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.