Meditace vytváří prostor, ve kterém můžeme hlouběji naslouchat svému nitru. Učí nás vypínat vnější smysly a otáčet pozornost dovnitř. Právě tam nacházíme odpovědi na naše otázky, inspiraci pro další tvoření i klid a přijetí sebe sama.

Pokud i vy máte tendenci odmítat meditaci s tím, že na takové věci prostě nemáte čas, pak právě vy ji potřebujete. Čím více totiž máme ve svém životě sklon propadat pocitu, že nestíháme, tím zoufaleji pro sebe potřebujeme najít chvíle zastavení. Chvíle, kdy otáčíme pozornost z vnějšího světa nekonečných povinností, péče o domácnost, pracovních úkolů, zpráv, stížností a požadavků okolí, neustálého přehrávání minulosti a starostí o budoucnost k sobě, k přítomnému okamžiku. Meditace nás učí vnímat své emoce tak, jak přicházejí a rozpoznávat naučené vzorce chování a myšlení – samskary.

„Když meditujeme, jsme již schopni otáčet do nitra smysly, které nás svádějí k závislostem a dávají nám chybnou informaci, že pokud je uspokojíme, budeme šťastní. Objevujeme tak, co je to niródha. Teprve v tomto stavu se nám ukazují naučené vzorce chování a vyzvedáme to, co bylo hluboko uloženo v našem podvědomí,“ říká lektorka jógy Zuzana Klingrová.

Proč začít

Jeden z nejčastějších důvodů, proč lidé meditují, je zlepšení nálady a odstranění negativních myšlenek. Deprese i úzkosti jsou na vzestupu – a právě od nich může meditace poskytnout úlevu. Hektický život s mnoha povinnostmi vede k tomu, že naše tělo i mysl pracují neustále přesčas. Meditace dokáže účinně likvidovat škodlivé následky stresu a s ním související onemocnění.

Příznivci meditačních technik hovoří o zlepšení soustředění, uvědomění si sebe sama, rychlejším řešení problémů a celkově jasnější mysli. Výzkumníci Harvardské univerzity dokázali, že již po 8 týdnech pravidelné meditace dochází ke změnám šedé kůry mozkové, zlepšuje se paměť a schopnost učit se. Zvyšuje se ale také sebevědomí, schopnost soucítit s druhými a orientovat se v tom, co se děje v našem vlastním nitru. Jiné průzkumy prokázaly, že díky meditacím dochází ke snížení krevního tlaku a zlepšení činnosti trávicího traktu.

Chvilka zastavení by se měla stát stejně pevnou součástí vašeho režimu, stejně jako například čištění zubů.

Jak začít?

Lidé si často myslí, že k tomu, aby meditovali je potřeba nemyslet na nic. To je mýtus. Naopak je úplně normální, že zpočátku při meditaci usnete nebo se vám hlavou budou honit myšlenky jedna za druhou. Zkuste je nechat plynout, jen je vnímejte tak, jak přicházejí, neanalyzujte je. Nečiňte na sobě násilí (ahimsa), to platí i při meditaci. Máte-li hlavu přeplněnou myšlenkami nebo tělo tak neklidné či ztuhlé, že v klidu neposedíte ani chvilku, existují i jiné druhy meditace, než je ta klasická vsedě.

Jak na ně – to je skvělé téma právě pro začátek roku, pro začátek něčeho nového, tak si o nich hned v prvním týdnu roku 2025 povíme víc. A vy si můžete meditaci přidat na seznam aktivit, které chcete v novém roce vyzkoušet, rozjet naplno nebo je chcete dělat jinak.

Hodně štěstí při stanovování předsevzetí a cílů!

 

Zdroj informací: Kondice – samostatný speciál. Jóga, emoce. Praha, 2021.