Těhotenství je období, kdy je žena křehká a měla by být opatrnější v mnoha směrech. Neznamená to, ale že se musí ve všem omezovat nebo si vše důrazně odpírat. Naopak je to náročnější období, kdy se žena potřebuje uvolnit a zregenerovat jak tělo, i mysl. V tomhle jí dokáže pomoct právě těhotenská masáž.

 Kdy jít na masáž, a kdy raději vynechat

Masáž je relaxační procedura, která má navodit příjemné pocity pro uvolnění těla, ale i mysli.

Při bezproblémovém průběhu těhotenství si můžete masáž bez obav dopřát, dokonce i opakovaně.

Obecně se naopak nedoporučuje v prvním trimestru, kdy je plod nejohroženější a teprve se vyvíjí. Dále se nedoporučuje ženám, které trpí na onkologická onemocnění nebo různé zánětlivé procesy v těle. Pokud si ve svém stavu nejste jisté nebo máte v těhotenství určitá rizika a omezení, nic nezanedbejte a raději se nejprve poraďte se svým lékařem.

Klasická versus těhotenská masáž

Liší se od sebe především intenzitou prováděné masáže. Klasická masáž je hodně širokým pojmem, protože i ta se dále kategorizuje, ale obecně lze říci, že je intenzivnější, na tělo je vyvíjen větší tlak a dbá se i většího důrazu na lymfatický systém. Těhotenská masáž je naopak jemná, citlivější a na tělo je vyvíjen menší tlak. Těhotná žena navíc neleží na břiše, ale uléhá na bok.

Poloha na boku vleže

Žena nemůže ležet na břichu. Volí se proto poloha vleže na boku, což je pro ženu v tomto období nejpříjemnější. Tělo má zakryté dekou a odkrývá se jen ta část, která je zrovna masírována. V průběhu masáže se pak jen vymění jeden bok za druhý. Většinou máte vypodloženou hlavu a někdy pomáhá také podpěra bříška nebo polštář mezi koleny či kotníky, abyste se cítila opravdu příjemně. Nebojte se ozvat a říct si o další polštáře a podporu tam, kde to zrovna potřebujete.

Pravidelná masáž má smysl

Nemusíte se bát ani pravidelného docházení na masáž. To podpoří nejen tělesnou, ale i duševní kondici. Pravidelné procedury jsou blahodárné nejen období těhotenství, ale mohou mít nakonec pozitivní vliv i na samotný porod. Napomůžou například ke správnému držení těla. Navíc zklidňují i mysl a zlepší spánek, který je v průběhu 9 měsíců opravdu důležitý. Také podpoří krevní oběh, zmírní případné křeče nebo zadržování vody v těle, reaguje tedy spoustu neduhů, které mohou těhotnou ženu potrápit.

Jak poznáte kvalitní masáž

Kvalitní masáž by měla trvat alespoň 30-60 minut. Důležité je, aby vás během masáže nic nebolelo, cítila jste se pohodlně a z masáže odcházela s příjemnými pocity. Pokud budete uvolněná a odpočatá, bude to mít blahodárný vliv i na vaše miminko.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.