Ájurvédě jsme se na našich stránkách věnovali již několikrát. Přesto je tady stále co objevovat – tisíce let starý a dokonale kompaktní, smysluplný systém životního stylu, včetně všech tradic a pravidel, by nepopsala celá kniha, natož pár článků. Takže, pokud patříte mezi laické příznivce ájurvédy, východní moudrosti, alternativního způsobu léčení či vás prostě zajímá, co vše (a jak) můžete pozitivně ovlivnit masáží, je tento článek přesně pro vás.
Ájurvéda je opravdu jedním z nejstarších systémů léčby a indická masáž hlavy patří mezi nejúčinnější formy ájurvédské terapie. Má značný přínos pro celkový zdravotní stav a působí na fyzickou, mentální i emoční úroveň člověka. Je známá též jako champissage a ženy ji tradičně praktikovaly pro úlevu od bolestí hlavy a dalších potíží, ale také proto, že přinášela benefity i pro jejich vzhled.
Moderní champissage
Techniky ájurvédské masáže hlavy, které se provádějí dnes, původně vyvinul Narendra Mehta, Ind, jenž koncem 70. let minulého století přijel do Londýna studovat fyzioterapii. Byl úplně slepý a v důsledku toho měl velmi silně vytrénovaný hmat.
V Londýně často vzpomínal na masáže hlavy, když ho jako malého chlapce v Indii masírovali. Mehta si uvědomil možnost představit umění a kulturu indické masáže hlavy západnímu světu a dále ji rozvíjet. Proto založil Londýnské centrum indické masáže hlavy a svou techniku začal v roce 1995 vyučovat.
Mehtova verze indické masáže hlavy se ovšem nezaměřuje pouze na hlavu. Zahrnuje také například harmonizaci čaker či masážní techniky pro svaly krku, horní části zad, ramen a nadloktí.
Syntéza
Už v době, kdy Mehta indickou masáž hlavy poprvé představil na Západě, velmi zaujal terapeuty, kteří pokračovali dál a vytvořili či upravili mnoho dalších masážních technik.
Zdravé tělo
Po fyzické stránce může ájurvédská masáž hlavy ulevit od neklidu a potíží se spánkem. Pomáhá snížit stres a ulevuje od svalového napětí, bolestí hlavy a přetížení očí. Může též uvolnit napětí, které se hromadí v oblasti krku a ramen kvůli špatnému držení těla nebo fyzickému či emočnímu stresu.
Zdravá mysl
Mentální a spirituální přínos masáže hlavy zahrnuje zvýšený pocit mezilidského propojení s masážním terapeutem. Právě on může navodit meditativní náladu a tím pomoci k úlevě od lehké deprese, vyhoření a zahlcení.
Zdravé vlasy
Ženy v Indii na to prostě „káply“, když pro zdokonalení krásy svých vlasů prováděly masáže hlavy. Přínosem pro krásu zahrnuje zlepšení stavu pokožky hlavy a vlasů díky odloučení odumřelých buněk pokožky a zvýšení místního prokrvení. Živým vlasovým buňkám masáž poskytuje potřebné živiny a dodává jim objem, lesk, zjemnění a svěžest.
Pozor na kontraindikace
Všechny masážní terapie jsou obecně považovány za neinvazivní a bezpečné. Přesto existují situace, kdy by vám masáž hlavy mohla i ublížit. Je potřeba dávat pozor zejména na následující:
- Akutní kožní onemocnění nebo záněty pokožky hlavy, jako je například ekzém v akutním stádiu, bradavice, vřídky, lupénka a akné.
- Nedávné operativní zákroky v horní části těla.
- Modřiny v horní části těla.
- Akutní otoky.
- Zanícená pleť, zánět kloubů či lymfatických uzlin.
- Probíhající záchvat migrény.
- Artritida krční páteře.
- Nedávné zranění hlavy či krku, jako je například „opěrkový syndrom“ či otřes mozku.
- Anamnéza obsahující krevní sraženiny.
- Neléčený vysoký krevní tlak.
Pokud jste tedy dostatečně zdraví, masáž hlavy si rozhodně nenechte ujít. Je to úžasný zážitek, moje kamarádka například tvrdí, že se během masáže cítila nejlépe v celém svém životě. A to už jsou pěkně silná slova!
Zdroj informací: Dr. David Frawley a kol.: Marmová terapie a ájurvéda, Olomouc, Fontána, 2010. Hillary Arrieta: Ajurvédská masáž hlavy pro začátečníky. Praha, Mladá fronta, 2021.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.