Mandličky jsou bezvadná pochutina k vínu a jedna z top přísad do cukrovinek. Rozhodně o nich musíte vědět víc, protože s každým ořechem, který sníte, dopřáváte tělu notnou dávku cenných látek. Seznamte se s účinky mandlí a snažte se je zobat každý den. Budete krásnější i zdravější, a to není nikdy k zahození.

Původ není úplně jasný

Mandličky se především v kuchyni užívají snad od nepaměti. Mandloně jsou dokonce několikrát zmíněny ve Starém zákoně, a to ve spojitosti s neposkvrněným početím Panny Marie. Využívány také byly při mnoha rituálech, sloužily i jako jedna z nejcennějších obětin pro řecké božstvo. Právě Řecko je podle některých pramenů domovinou mandloní, ovšem jiná odborná literatura řadí mandloně původem do Asie. Vždy ale platí, že se jedná o krásně rostlé stromy a z jednoho se dá získat až 50 kg mandlí. Tyto informace můžete přidat k dobru při mlsání a navázání zajímavé konverzace. Pokračovat můžete výčtem účinků na zdraví.

Mandle a cenné látky: pozor na to!

V malých plodech mandlí se ukrývá velké bohatství v podobě kombinace pro lidské tělo přínosných minerálů, vitamínů, vlákniny, omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin a bílkovin. Přesto je třeba s chutnými ořechy zacházet opatrně a s jejich konzumací to nepřehánět. Více by mohlo znamenat méně, to si zapamatujte. Bohatě postačí, když si každý den (třeba ke svačince) sníte 30 g mandliček, což je asi jedna hrst.

Hořčík a další důležité látky

Denní dávka mandliček obsahuje asi 80 mg cenného hořčíku, a to je asi třetina doporučené denní dávky pro dospělého člověka. Dále do těla dostanete asi 200 mg draslíku a cca 80 mg vápníku. Důležitý je obsah vlákniny, ta prospěje vašim střevům. Získáte také asi 20 různých flavonoidů, tyto látky se podílí na udržování optimálního stavu cév a srdce. Významná je i dávka (až 6 g ve 30 g mandlí) bílkovin. A tím výčet ještě nekončí. Dopřejete si také vitamín E, který působí jako významný antioxidant.

Jak prospívají mandle lidskému organismu?

Kombinace cenných látek významně podporuje zbavování se volných radikálů, takže dochází k posilování imunitního systému. Současně působí protizánětlivě. Významně se také podílí na udržování optimálního krevního tlaku a pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. V léčitelství jsou mandle doporučovány jako prevence rakoviny, dokonce jsou zkoumány jako prevence Alzheimerovy choroby. Na hrsti mandliček by si každý den měli smlsnout i diabetici, protože pozitivně působí na udržení správné hladiny cukru v krvi. A co se týče jejich vlivu na krásu: při pravidelné konzumaci mandliček to uvidíte zhruba za dva měsíce. Vaše vlasy budou pevnější a zářivější. Pevnější budou také nehty a užijete si i hebčí a pružnější pokožku.

Jak udělat domácí mandlový olej

Mandlový olej je velmi jemný a vhodný pro každý typ pokožky. Stačí jím pravidelně potírat kůži, bude nádherná. Navíc podporuje hojení a pomáhá mírnit záněty, určitě pomůže při akné. Vyrobíte ho velmi snadno. Budete potřebovat 0,5 kg nepražených, neoloupaných mandlí a panenský olivový olej. Mandle dejte do mixéru a mixujte tak dlouho, dokud nevznikne pasta. Aby šlo mixování lépe, přidávejte po troškách olivový olej. Máte-li pastu, dejte jí do skleničky, uzavřete a uložte na tmavé místo. Po cca 14 dnech se olej uvolní. Nyní ho přelijte do jiné skleničky a máte hotovo.

Vyrobte si domácí mandlové mléko

Konzumaci mandliček si zpestřete mandlovým mlékem. Na něj si připravte 2 hrnky oloupaných mandlí a 5 hrnků vody. Mandle namočte přes noc do vody. Změklé mandle dejte do mixéru, přilijte vodu a rozmixujte. Poté přes plátýnko přeceďte a vaše domácí mandlové mléko je hotové. Spotřebujte do 72 hodin.

Tip na závěr: Jak oloupat mandle

Pokud si levnější neloupané mandle nekupujete jen proto, že nevíte, jak je vlastně oloupat, tato rada vás potěší. Oloupat mandle není nic složitého. Postupujte takto: Mandle asi 1 minutu vařte, poté rychle zchlaďte propláchnutím se studené vodě. Nyní už stačí mandličky lehce zmáčknout mezi prsty, ze slupky vyletí natotata.

Autorka se tematice dlouhodobě věnuje a vychází ze svých osobních znalostí a zkušeností.