Lupénka neboli odborně psoriáza je chronické tzn. celoživotní kožní onemocnění. I když není na první pohled pěkné, není infekční – nepřenáší se žádným způsobem z člověka na člověka. S určitou predispozicí k lupénce se lidé už narodí. Zda se u nich projeví, záleží na několika faktorech, stejně jako míra postižení kůže. Často se střídají lepší a horší období, klid vám ale lupénka nedá nikdy. Navíc nemusí jít jenom o kůži.
Jak poznáte lupénku
Lupénka vytváří suché krusty na kůži, které se odlupují. Zasahují krevní cévy a hlubší vrstvu pokožky, takže pokud se budete snažit krusty strhávat, často vám z ložiska poteče krev. Proč se vaše kůže takto chová? Jde o problém s růstem buněk a jejich přirozeným odlučováním, navíc v kůži probíhá neustálý zánět.
Lupénku poznáte podle odlupujících se suchých šedobílých plaků, zarudlé kůže, svědění, napadnout ale může také nehty nebo klouby. Podle projevů se rozlišuje pět typů lupénky.
1) Plaková lupénka
Tento typ je nejčastější. Projevuje se jako vyvýšené, červené a zanícené léze, ve kterých probíhá zánět. Pokrývají se vrstvou bílé nebo šedobílé šupinaté pokožky. Nejoblíbenějšími místy pro plakovou lupénku jsou lokty, kolena, pokožka hlavy nebo dolní část zad.
2) Kapkovitá lupénka
V tomto případě jsou lupénkovité léze podobné drobným červeným bodům na těle nebo na končetinách. Nebývají tak vyvýšené a krustózní jako v prvním uvedeném případě. Většinou se touto formou lupénka objevuje v dětství nebo na svém počátku v dospělosti. Je zákeřná v tom, že se projeví náhle.
3) Pustulózní lupénka
Tato forma postihuje hlavně dospělé. Objevuje se jako klasické lupénkózní léze, které mohou být lokalizované nebo rozšířené. Uprostřed zarudlé kůže jsou charakteristické bílé nebo žlutavě bílé puchýřky, ze kterých jde vymáčknout tekutina. Jedná se o hnis, který ale není infekční, protože jde hlavně o lymfu a bílé krvinky.
4) Inverzní lupénka
Inverzní lupénka se výrazně odlišuje od ostatních tím, že se projevuje jasně červenými lézemi. Nejsou hrubé, ale spíš hladké a lesklé. Dokážou hodně potrápit, protože se objevují na citlivých oblastech jako jsou kožní záhyby, podpaží, v tříslech, pod prsy či v oblasti hýždí. Pocení a tření v těchto místech pohodlí rozhodně nepřidává.
5) Erytrodermická lupénka
Všechny typy lupénky jsou zánětlivé povahy, tato forma ale nejvíce. Patří mezi nejzávažnější, protože postihuje většinu povrchu těla. Takto rozsáhlé postižení kůže se projevuje odlupováním šupin ve velkých plochách. Není nutno říkat, jak nepříjemné a bolestivé toto onemocnění je. V těchto případech, kdy je postižena větší plocha kůže, se přistupuje k celkové léčbě.
Proč se lupénka objevila zrovna u mě?
Lupénka je dědičné onemocnění, takže jste náchylnost mohli podědit. Zda se u vás onemocnění projeví, záleží na vyvolávacích faktorech, takzvaných spouštěčech. Častou startovací příčinou bývá prodělání infekce. Nemyslí se tím kašílek nebo rýmička, ale vážnější bakteriální (hlavně streptokokové) onemocnění. Dalším faktorem může být stres, který může i zhoršovat stávající onemocnění. Spouštěčem lupénky mohou být i některé léky.
Léčba lupénky? Pouze příznaková
Lupénku zatím zcela vyléčit nelze. Léčí se pouze příznaky. Pokud není lupénka tak vážná, používá se lokální léčba pomocí mastí, roztoků, šamponů a dermálních pěn. Důležité je pokožku pravidelně promazávat, aby nezůstávala suchá a nehromadily se na ní vrstvy plaku. V akutní fázi onemocnění se používají kortikosteroidy, ale nedoporučuje se používat je po dlouhou dobu. Je žádoucí střídat je s hydratačními krémy. K promazávání vám může pomoci i obyčejné sádlo.
V těžkých případech může lékař (dermatolog) navrhnout celkovou léčbu, případně doporučit biologickou léčbu. Proto je důležité se už při prvních známkách nemoci nechat vyšetřit.
Proč k lékaři? Jde jen o kůži…
Jde i nejde. Zpočátku se to tak může zdát, ale lupénka zvyšuje riziko, že se u vás rozvine revmatoidní artritida. Kloubní postižení se týká hlavně pacientů, kterým lupénka okupuje nehty, pokožku hlavy a objevuje se právě na místech, kde jsou klouby. Lupénka má svá období klidu a vzplanutí, na to druhé období je dobré mít po ruce lékaře, který vám může napsat léky pro zklidnění a hojení kůže, případně i proti svědění, které dokáže život skutečně znepříjemnit.
Zdroj inspirace: Autorka při tvorbě článku vycházela ze svých vlastních znalostí a zkušeností + https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriasis/symp toms-c auses/syc-20355840