Lichořeřišnice má překrásné červené, oranžové nebo žluté květy, proto ji lidé rádi pěstují v truhlících na oknech, ale také na zahradě. Její krásná rozvinutá poupátka vypadají podobně jako pelargonie, i ty jsou krásné a svým půvabem nás dokáží zastavit, abychom si je prohlédli pěkně zblízka.

Zmíněná květina pochází ze severních zemí Jižní Ameriky, později se usadila také v Evropě, a zde se pěstuje již od roku 1865. Od té doby byla květina vyšlechtěna do několika barev a stala se nejen překrásnou sezónní dekorací, ale také léčivkou a lahodnou zeleninou, která svou chutí připomíná ředkev či pikantní kedluben a nabízí řadu zdravotních výhod ve formě antioxidantů a minerálních látek.

Co nám jedlá květina může nabídnout?

Lichořeřišnice nám může nabídnout velké množství zdravotních benefitů. Od podpory imunitního systému, zlepšení obranyschopnosti, neutralizování volných radikálů, až po schopnost inhibovat zánětlivou reakci v buňkách. Mimo těchto účinků nám léčivka může pomoci s již probíhajícím kašlem a rýmou. Stačí si květy nasušit, uskladnit do vzduchotěsné nádobky nejlépe ze skla, a v případě potřeby dvě čajové lžičky přelít 300 mililitry horké vody. Již po vypití prvního hrníčku se průdušky, ale i plíce začnou zbavovat nahromaděného hlenu, proto doporučujeme čaj pít pouze do odpoledních pěti hodin, abyste celou noc neprokašlali.

Nesmíme zapomenout zmínit ani antioxidanty, které nám pomáhají v boji se stresem. Ten, jak už víme, poškozuje buňky v těle a způsobuje dlouhou řadu autoimunitního, ale také degenerativního onemocnění. Proto stále a dokola opakujeme, jak moc je důležité se stresu vyhýbat. Pokud to nelze udělat jinak, pomozte si třeba pohybem či zmíněným čajem. A jestliže trpíte na časté záněty močových cest, lichořeřišnice bude skvělým pomocníkem, který dokáže propláchnout močové cesty, ale i ledviny.

Síla pravidelného pití čaje je samozřejmě mnohem větší a pomůže i s vážnějšími potížemi, jako jsou žaludeční vředy, zánět vaječníků, zánět prostaty a jiné. Pokud však potřebujete vyřešit konkrétní či obsáhlejší zdravotní potíže, doporučujeme nahlédnout do některé z knih o bylinkách, kde lze vyčíst velkou spoustu kombinací bylinek s lichořeřišnicí, které pomáhají právě na výše zmíněné zdravotní potíže.

Jak lichořeřišnici užívat

Bylinku lze užívat třemi způsoby. Jedním z nich je již zmíněný čaj, další je tinktura, a jako poslední je nejlahodnější využití ve formě salátu či v jiných receptech. Ze všeho nejdříve se podívejme na čaj. Stačí přelít dvě čajové lžičky horkou vodou a nechat patnáct minut louhovat. Čaj mohou pít i těhotné ženy, ale s rozumem, nesmí se totiž nadužívat, protože podporuje neplodnost.

Druhou možností je tinktura, kterou lze získat ze semen nebo z květů. Nemusíte ji kupovat, můžete si ji doma připravit, nejlépe však v podzimním období, kdy ji využijete nejčastěji. Stačí, když si vezmete zavařovací sklenici, semena rozřežete či rozdrtíte a naplníte jimi sklenici přibližně tři centimetry pod hrdlo. Následně lichořeřišnici zalijte 85 % alkoholem a zašroubujte. Sklenici odložte na čtrnáct dní na slunné a teplé místo, poté přefiltrujte a přelijte do tmavé skleničky. Při nachlazení, astma, chřipce či zánětu průdušek užívejte dvakrát denně 20 kapek po dobou dvou týdnů. Tinkturu z květů udělejte stejně. Jen s tím rozdílem, že byste květy měli více namačkat a vložit je do tmavé láhve. Louhujte po dobu týdne až dvou.

Lichořeřišnice na talíři

Milovníci salátů jistě zajásají, protože jejich chuťové buňky zažijí explozi chutí. Lichořeřišnici lze jíst celou, tedy semena, listy, ale i květy. Listy chutnají po pepři, květy jako pikantní řeřicha a semena jsou výrazně pikantní a svou chutí připomínají již zmíněný kedluben. Skvěle chutná v kombinaci s rajčaty, olivovým olejem a čerstvou bazalkou. Pokud k celku přidáte ještě trochu čerstvého sýru, potom “mňam” a pochutná si celá rodina. A pokud si nepotrpíte na kvítí v jídle, zkuste si nakrájet čerstvá semena, namazat celozrnný chléb máslem a posypat jej jimi. Také lze lichořeřišnici v receptech zaměnit za řeřichu, takže tam, kam jste zvyklí dávat řeřichu, dejte naopak lichořeřišnici.

Pěstování lichořeřišnice se jistě vyplatí, protože v létě nám vyzdobí záhon a na podzim a v zimě nám pomůže udržet tělo zdravé. Ráda bych vám ještě poradila, že silný výluh ze sušené lichořeřišnice je ideálním preparátem na padající vlasy. Stačí si s ním oplachovat vlasy nebo roztok nalít do sklenice s rozprašovačem a nanést na již umyté vlasy a následně pokožku hlavy promasírovat. Provádějte tak při každém umývání vlasů.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.