Zajít si společně s rodinou na sběr hub je nejenom příjemně strávený čas na čerstvém vzduchu, ale i způsob, jakým si obstarat levný a zdraví prospěšný oběd. Kromě nízkého obsahu kalorií totiž houby nabízí spoustu dalších pozitiv.

Čím je složení hub výjimečné?

Nízký obsah kalorií v lesních houbách je učinil oblíbenou pochoutkou i mezi sportovně založenými jedinci a těmi, kdo stále drží různé typy diet. Kromě malého procenta kalorií se však houby mohou chlubit naopak vysokým obsahem antioxidantů, minerálů i vitaminů. Je však nutné počítat s tím, že nějaké to procento zdraví prospěšných látek se během tepelné úpravy vytratí. Nicméně i tak v houbách najdeme dostatek bílkovin, vlákniny nebo vitaminů třídy D. Všechny zmíněné látky jsou však obsaženy pouze v takových houbách, které rostou v čistém prostředí. Houby sesbírané u frekventované silnice nebo v blízkosti velkých měst mohou zároveň obsahovat nebezpečné látky.

Zdravotní benefity jedlých hub

V první řadě je vhodné zmínit, že jsou houby známé pro své protizánětlivé účinky, které se projeví třeba v posilování naší imunity, což je s nadcházejícím podzimem velmi příhodné. Dalším benefitem, který konzumace hub přináší, je snížení váhy. Třeba taková pečárka dvouvýtrusá, známá také jako portobello, se hojně rozšířila jako náhrada masa v hamburgeru. A jenom díky této malé změně je při časté konzumaci možné zhubnout až několik kilogramů. Podle různých vědeckých průzkumů, které byly zorganizovány, jsou houby schopny zmírnit riziko rozvoje závažných zdravotních stavů, kam se řadí Alzheimerova choroba, rakovina nebo cukrovka.

Jak na přípravu houbových pokrmů

Pokud si dostatečně nevěříte s rozpoznáním jedlých a nejedlých hub, můžete si je zakoupit na farmářských trzích, v supermarketu nebo třeba u souseda. Jakmile si houby obstaráte, můžete je zužitkovat na několik možných způsobů. Mezi ty nejčastější se řadí dušení a restování. Zcela běžně se v české gastronomii setkáme s pokrmy, kde houby tvoří jednu ze základních ingrediencí. Všichni určitě známe smaženici, flíčky s houbami, houbové řízky nebo houbové ragú. Ne všechny druhy hub se však hodí do vybraného receptu.

Pro přípravu houbových řízků jsou vhodné pevnější houby, jako je například kovář, podborovák nebo kozák. Oproti tomu babka, jak se přezdívá hřibu žlutomasému, je skvělá do smaženice, flíčků i do bramboračky. Během sběru je žádoucí si dát pozor nejen na případnou záměnu s jedovatými houbami, ale také na výskyt hřibu žlučníku, který svojí hořkostí zkazí kdejaký pokrm. Nejlépe ho poznáte podle nenarušeného kloboučku, který nechutná ani zvířatům.

Zajímavosti o houbách

Houby jsou schopné růst i bez přítomnosti slunečního světla, v tomto případě však neobsahují žádný zdraví prospěšný vitamin D. Jedná se o způsob stravování, který je šetrný k planetě, k pěstování hub totiž nejsou zapotřebí žádná hnojiva, a stejně tak je k růstu vyžadováno malé množství vody. Již jako malé děti nás doma učili, že houbu nikdy nesmíme utrhnout, jinak by tam už nevyrostla další. Do jisté míry to pravda je i není. Ve chvíli, kdy houbu uříznete, část, která v zemi zůstane, začne hnít. Ideální je tedy houby ze země vytrhnout, avšak velmi opatrně, aby se nenarušilo podhoubí. Nejlépe houbu vytáhnete pomalými krouživými pohyby.

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.