Není tomu tak dlouho, co byl rýmovník považován za neznámou bylinku, kterou měl doma jen málokdo. Naštěstí se ale tento půvabný a úžasně vonící krasavec rozrostl v mnoha domácnostech a začal pomáhat dospělým, ale i malým dětem s různými zdravotními neduhy. Svou pozornost si rozhodně zaslouží, protože je doslova protkaný léčivými vlastnostmi a účinky. Ovšem jeho názvem se nenechte zmást, nezpůsobí vám rýmu nebo jiné respirační potíže, naopak, rýmovník dokáže vyléčit rýmu, nachlazení, ale také umí zatočit se stresem. Zjistěte, jak tuto skvělou bylinku využít.

Obsahuje zdraví prospěšné látky

Mezi látky, které bychom neměli zapomenout zmínit, jistě patří thymol. Najdeme jej nejen v rýmovníku, ale i v tymiánu. Jedná se o nejúčinnějšího a nejefektivnějšího ničitele bakterií a plísní. Léčí bronchitidu a pomáhá s odhleňováním průdušek. Má také antiseptické účinky, které jsou dokonalé pro použití jako ústní voda snižující vznik zubního kazu a zánětu dásní.

Další látky, které stojí za zmínku, jsou niacin a kyselina nikotinová, která má sedativní účinky. Působí blahodárně na nervový systém, pomáhá s úzkostmi, nervozitou i stresem. Dále v bylině můžeme najít vitamin C podporující imunitu, vitamin A pro podporu zdravých očí, karf, éterické oleje, a co vás asi udiví, jsou mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6. Ty jsou dokonalé pro podporu mozku.

V jaké formě rýmovník využít

Jako první a nejjednodušší forma využití je čaj. Jednoduše si z rostliny zaštípněte pár lístků, vložte je do hrníčku a převařte vodu. Tu ale nechte mírně vychladit, stačí přibližně na osmdesát stupňů. Tento jednoduchý čaj dokáže zatočit s nachlazením, astmatem, ale také se žaludečními potížemi. Takže pokud trpíte nevolnostmi nebo křečemi, rýmovníkový čaj u vás najde své uplatnění.

Další forma využití je sirup. Ideální do čaje nebo jen tak na lžičku při nachlazení či potížích s nervovým systémem. Má také silné protizánětlivé účinky, snižuje horečnaté stavy, reguluje krevní tlak, uvolňuje napětí a usnadňuje usínání, je močopudný a díky němu se nám z těla vyplavují toxiny. Sirup připravíte jednoduchým způsobem.

Nasbírejte přibližně padesát lístků z rostliny, vezměte si zavařovací sklenici, zvolený cukr a začněte vrstvit do sklenice. Na spodní část sklenice nasypte trochu cukru, naskládejte lístky, nejlépe však natrhané a zasypte opět cukrem, pokračujte dále, poslední vrstva bude cukr. Zašroubujte sklenici a umístěte ji na teplé místo přibližně na dvanáct dnů. Poté vzniklý sirup slijte a nalijte do vyvařené sklenice a uložte do lednice.

Jako poslední možnost je použití celých čerstvých listů do salátu. Chutnají podobně jako oregano, takže je můžete dát tam, kam byste obyčejně umístili oregano. Podporujte své zdraví, ale i psychiku pomocí přírodních produktů, které jsou navíc levné a znáte jejich přesný obsah. Umělé vitamíny jsou na užívání jednodušší, ale zato ne tak zdravé.

Autorka při tvorbě článku využila svých znalostí, vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.