Ztratili jste životní energii a cítíte se dlouhodobě unavení, bez nálady a elánu? Potom může pomoci kundaliní jóga, která se dá specifikovat též jako „jóga uvědomění“. Jejím účelem je aktivace energie kundaliní neboli šakti, což je dle hinduismu duchovní energie spočívající ve spodní části páteře.

Historie kundaliní jógy a její obecná charakteristika

Dle dochovaných záznamů by se dalo říct, že kundaliní jóga má velmi dlouhou historii. Byla poprvé zmíněna již ve starověkých textech z roku 1 000 před n. l. Termín kundaliní pochází ze sanskrtu a vychází se slova „kundal“, což znamená v překladu něco jako cirkulující anebo kruhový. Může též představovat pomyslného stočeného hada, který leží na základně vaší páteře a spí. Právě kundaliní jóga jej má rozpohybovat přes čakry podél páteře. Z hlediska jógy lze zmínit sedm energetických center/čaker v těle:

  • kořenová čakra
  • sakrální čakra
  • solar plexus čakra
  • srdeční čakra
  • krční čakra
  • čakra třetího oka, tzv. čelní
  • temenní čakra

Prostřednictvím kundaliní jógy můžete zvýšit svou energii, a tím zharmonizovat své čakry, což přispěje k dobrému duchovnímu i tělesnému zdraví.

Cvičení kundaliní jógy

Stejně jako jiné druhy jógy, i ta kundaliní obnáší fyzické cvičení. Není ovšem zaměřena jen na něj. Snoubí se v ní také cvičení dechové nebo zpěv. Obsahuje šest fází, které lze definovat takto:

  1. Úvodní chorál: každá lekce začíná úvodním zpěvem, který je známý též jako naladění.
  2. Pránájáma neboli rozcvička: obnáší dechové cvičení a také pohyby k protažení páteře. Cílem je kontrola dechu.
  3. Kriya: je to opakující se soubor konkrétních pozic těla, pránájámy, zvuků, meditace a poloh rukou. Délka této fáze závisí na lektorovi.
  4. Relaxace: umožňuje vstřebat účinky předchozí fáze zvané kriya.
  5. Rozjímání: lektor vás provede meditací do stavu uvědomění.
  6. Závěrečný chorál: lekce je zakončena opět zpěvem.

Jaké jsou výhody kundaliní jógy?

Kundaliní jóga vás znovu uvede do uvědomělého a plného života. Pomůže vám například v následujících oblastech:

  • Uleví od úzkostí a stresu. Mnoho lidí, kteří začali cvičit Kundaliní jógu, se shodují na tom, že má blahodárné účinky na psychiku. Ty se prohlubují s intenzitou a přibývající délkou cvičení.
  • Zlepší kognitivní (poznávací) funkce. Proudění energií může zlepšit paměťové procesy, schopnost řešení problémů i uvažování jako takové. Podpoří i vaši flexibilitu.
  • Posiluje vnímání sebe sama. To může významně pomoci lidem, kteří si nevěří a v životě tápou. Kundaliní jóga podpoří zdravé sebehodnocení.

Mezi další pozitiva cvičení pak patří zlepšení kreativity, podpora empatie, posílení charisma nebo zajištění vnitřního klidu.

Kundaliní jógu provozujte s opatrností

Kundaliní jóga by měla být provozována s opatrností, pakliže máte problémy s dýcháním, trápí vás bolesti kloubů, jste po vážnějším zranění nebo máte problémy s rovnováhou. Obezřetné by měly být i těhotné ženy. V případě, že si nejste jistí bezpečností jógy pro váš organismus, poraďte se s lékařem.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí a zkušeností.