Zelenina by neměla chybět v žádném jídelníčku. Každá zelenina obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, ale také vlákniny. Navíc je nízkokalorická, takže vás zasytí, zvětší objem jídel. Která zelenina je ale nejvíce nutričně nabitá a obsahuje nejvíce živin? 

Na začátek je dobré zmínit, že bychom měli vybírat spíše z takových druhů zeleniny, které rostou v oblasti, kde žijeme. Stejně tak je to i se sezóními druhy ovoce a zeleniny. Každé tělo je jiné. To je jasné. Přesto obecně platí, že se organizmy přizpůsobují svému prostředí. A z toho je zřejmé, že prostředí, ve kterém žijeme, nám nabízí potraviny, které naše tělo lépe a rychleji zpracuje i zužitkuje. A teď už ke konkrétním druhům zeleniny…

Brokolice

Brokolice obsahuje spoustu vlákniny.

Přínosy pro naše zdraví:

Obsahuje sulforafan, což je sloučenina, která působí protizánětlivě a má antioxidační účinky. Dále v brokolici najdeme vitamín C a K

Chutná skvěle jak uvařená, udušená, tak i pečená v troubě. Můžete ji přidat do jakéhokoli jídla, k masu i rýži, či jiné příloze.

Česnek

Česnek má také blahodárné účinky pro naše zdraví, navíc ho stačí i malý kousek.

Přínosy pro naše zdraví:

Česnek obsahuje alicin, který napomáhá ke správné funkci kardiovaskulárního systému. 

Můžete ho opéci v troubě na tenké plátky nebo nastrouhat do libovolného pokrmu.

Zázvor

Ne každý ho má rád, přesto je zázvor také nabitý živinami a měli byste zvážit jeho zařazení do jídelníčku. 

Přínosy pro naše zdraví:

Zázvor posiluje naši imunitu a vytváří silnější obranyschopnost.

Zařadit ho opět můžete k masu a rýži nebo si ze zázvoru připravit čaj či domácí sirup. Jak využít zázvor se dočtete i v našem článku Zázračný zázvor. Posiluje obranyschopnost, zlepšuje růst vlasů i nehtů.

Špenát

Možná, že jste slyšeli, že vám po špenátu vyrostou svaly. Bylo to v jedné pohádce. Bohužel to tak je jen v pohádce, protože špenát vám s nárůstem svalové hmoty moc nepomůže. Je však nabitý jinými živinami, a proto ho rozhodně zařazujte do jídelníčku. 

Přínosy pro naše zdraví:

Obsahuje velké množství vitamínu K. Stačí si dát jednu velkou hrst špenátu a získáte doporučené množství vitamínu K. 

Zařadit ho opět můžete k masu a rýži nebo si ze zázvoru připravit čaj či domácí sirup.

Červená řepa

Červená řepa působí antioxidačně. Také obsahuje dusičnany, které mají na svědomí lepší průchod krve. Roztahují cévy, proto se často výtažky z červené řepy používají u sportovců na jejich suplementaci.

Přínosy pro naše zdraví:

Doplňky stravy s obsahem červené řepy pomáhají s napumpováním svalů, ale také zlepšují výkon a vytrvalost.

Červenou řepu můžete pořídit už předvařenou a ušetřit si tak práci s jejím vařením. Jde sehnat také řepa v konzervě, hledejte však spíše produkty, které budou obsahovat pouze červenou řepu.