Krása je abstraktní pojem a její vnímání se napříč kulturou i dobou značně liší. Co na jednom místě bylo symbolem přitažlivosti, jinde mohlo být znakem opovržení. Ale nemluvme pouze o fyzické stránce člověka. Jde také o umění, přírodní krásy, nebo třeba krásu vnitřní. Ať už se ale nad pojmem „krása“ zamyslíme v jakémkoliv ohledu, není na škodu pokusit se najít jí v každé maličkosti.

Schovaná v detailu

Možná to bude znít jako hloupost, ale zamysleme se nad tím, jak často nám dokáže zkazit náladu třeba špatné počasí. Pokud si ale dáme příležitost a změníme myšlení, dny které nám přišly šedivé a smutné uvidíme zcela jinak. Les je v dešti zelenější, kapky stékající po okenních tabulkách a spojující se v malé říčky jsou uklidňující, vítr nám příjemně čechrá vlasy. Stačí se jen zamyslet a hledat to hezké, krása se často schovává v detailech.

Každý je něčím krásný

Stejné je to s lidmi, pokud se pokusíme na každém najít a vyzdvihnout to nejhezčí, prospěje to nejen sociálním vztahům. Má naše přítelkyně krásné vlasy? Pochvalme jí je, potěší ji to, a proč bychom nemohli někomu zlepšit den. Hledejme na lidech to krásné a nezapomínejme je ocenit. Nemusí jít jen o fyzickou krásu, pokud se nám na někom líbí upřímnost, dobrosrdečnost, prostě to řekněme, tím nikdy nic nezkazíme, právě naopak.

Láska a krása, jdou ruku v ruce

Každý z nás byl určitě někdy zamilovaný. Zezačátku vidíme druhého jako tu nejkrásnější bytost na světě, za to můžou povětšinou hormony. Časem si ale zevšedníme. Pokud se ale zeptáme párů, které spolu sdílí život už spousty let a i na jeho sklonku jsou spolu šťastné, bude nám řečeno, že je pro ně ten druhý stále tou nejkrásnější bytostí na světě. Milují na sobě vrásky, protože jim připomínají, co všechno spolu překonali, milují na sobě drobné rituály, zvyky. Celý život hledají na druhém to krásné, ve stáří se potom ohlédnou a ví, že život prožili se správným člověkem. Krása je totiž všude, kde jí hledáme.

Hledejme krásu především sami v sobě

V neposlední řadě je důležité, umět hledat krásu i v sobě samých. Občas jsme smutní, depresivní a naštvaní. Přijde nám, že se nic nedaří a všechno vidíme v černých barvách. Musíme se ale za každé situace umět ocenit, najít na sobě to krásné, to co nám pomůže zvládnout těžké chvíle. Víme o sobě, že jsme starostliví? To je krásná vlastnost, pochvalme se za ní. Víme o sobě, že máme krásné oči? Vzpomeňme si na to, když se cítíme zle, připomene nám to, že ať po fyzické, tak duševní stránce jsme krásní a že nakonec ustojíme každou těžkost. Uvědomme si, že když uvidíme sami sebe v dobrém světle, udáváme tím cestu i ostatním.

Nikdy nezapomínejme, že tím, že hledáme krásu, děláme si život lepším. Pokud se naučíme vidět ji v každé situaci, v každém člověku, v každé maličkosti, už nikdy neuvidíme nic zcela černé. Krása nám pomůže vidět světlo na konci každého tunelu, vyrovnat se s každou nepříjemností. Pokud se jí naučíme vidět, pomůže nám zlepšit mezilidské vtahy a prožít spokojený a naplněný život. Pojďme hledat, není to těžké!

Autorka se témata dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.