Ještě do konce července máme možnost sledovat pozoruhodnou nádheru na nebi. O tu se postarala “nečekaně” kometa Neowise. Můžeme ji pozorovat pouhýma očima. Aktuálně je nejblíže k Zemi, stejně jako v posledních letech planeta Venuše.

Kometa Neowise – nejjasnější za 13 let

Kometa Neowise je viditelná na naší obloze už od 9. července. Nad obzorem zůstává po celou noc. Nejblíže k Zemi bude 23. července, pak se pomalu začne vzdalovat i od Slunce. Přesto bude viditelná poměrně dobře do konce července. Pak ještě i do poloviny srpna.

Ráno i večer

Zpočátku byla pozorovatelná jen velmi brzy ráno. V posledních dnech se však milovníkům noční oblohy ukazuje po celou noc, kdy září nad obzorem.

Ideální podmínky pro pozorování

Ideální podmínky k pozorování komety Neowise byly zejména v době po úplňku, protože svit měsíce výhled narušoval. Pokud jste se ještě nepodívali na tuhle nádheru, určitě stojí zato vydržet do pozdních hodin. Kometa Neowise byla odborníky zařazena mezi nejjasnější nebeské objekty svého druhu za posledních 13 let. Vidět ji můžete ráno a večer nízko nad severo-severozápadním obzorem. Na obloze se projevuje jako mlhavý obláček s delším, ještě mlhavějším ohonem.

Co je vlastně kometa?

Jde o malé tělo z ledu a prachu, které obíhá kolem Slunce. Když se přibližuje Slunci, ohřívá se a produkuje ocas plynu směřující od Slunce.

kometa Neowise nad Orlickými horami
Kometa Neowise nad Orlickými horami. Podruhé v krátké době vybral NASA jako astronomickou fotografii snímek komety Neowise, který pořídil český fotograf a dokonce přímo z Česka. Ve čtvrtek NASA zveřejnila fotografii Petra Horálka Dlouhé ohony komety Neowise. Snímek zachycuje oblohu nad Suchým vrchem u Králík na Orlickoústecku

Zajímavosti o Neowise

C/2020 F3 (NEOWISE) je jasná dlouhoperiodická kometa viditelná i pouhým okem během léta 2020. Byla objevena 27. března 2020 infračerveným kosmickým teleskopem Wide-field Infrared Survey Explorer v rámci projektu NEOWISE. (Wikipedie) Název Neowise není proto nijak výjimečný. Většina komet se označuje technicky. Je to prostě název družice, která kometu objevila.

Nejlépe viditelná je kolem 23. hodiny pod Velkým vozem. Kometa je teď nejlépe pozorovatelná díky měsíci, který teprve dorůstá a svým svitem kometu nezastiňuje.