Silvestrovské oslavy bývají bujaré a jen málokdo je stráví na suchu. Alkohol ke konci roku zkrátka patří. Drinky, ostré šnapsy, pivo, víno. Je to jedno. Tak jako tak se dřív nebo později podíváte na dno lahve. A druhý den dostanete cenovku za žízeň z předešlé noci.

Veselá nálada, smutné pozadí

Světová zdravotnická organizace (WHO) na konci roku 2022 vydala jasné prohlášení, že neexistuje bezpečné množství alkoholu, které by lidské tělo dokázalo bez následků a vedlejších projevů zpracovat. Někteří odborníci sice tvrdí, že alkohol může působit jako prevence proti onemocnění jater nebo srdce, ale jde o velmi subjektivní záležitosti a nelze se na ně spoléhat. Státní zdravotnický ústav má za to, že nejrizikovější je nárazové pití alkoholu, což je aktuální právě na sklonku roku, kdy spousta lidí, kteří po celý rok dodržují striktní pravidla, popadnou lahev a bez zábran ji vypijí.

To jsou fakta. Pokud ale pijete s mírou, má silvestrovské veselí zelenou.

Babská moudra stranou

Říká se, že byste se měli napravit tím, čím jste se pokazili. Repete silvestrovské noci ale důrazně nedoporučujeme. A ani pokračování v pivní nebo vinné krasojízdě nemusí žaludku a hlavě udělat zrovna nejlépe. Máte pocit, že hlava chce v jeden moment vidět na všechny strany a reflexy jsou pomalejší než vyřizování žádostí na dopravním inspektorátu? O citlivosti trávení se zmiňovat radši ani nebudeme.

Kudy cesta ne/vede?

Tekutin se ale nevzdávejte. Bez nich zůstane zbytkový alkohol v těle dost koncentrovaný a následků kocoviny se budete zbavovat mnohonásobně déle.

Možná jste pokořili skóre deseti piv a několika panáků a dáváte si zelený bod za pitný režim, ale tělo má opačný názor. Trpí dehydratací, bolest hlavy je intenzivnější a proces hojení – duše i těla – mnohem pomalejší.

Stop:

  • Alkohol (ani preventivně nebo v rámci běžných návyků – večerní pivo nebo sklenka vína “pro zdraví”)
  • Slazené nápoje
  • Perlivá a ochucená voda
  • Ovocné džusy
  • Smoothie

TIP: Ovocné složky v nápojích – především ty z citrusů – mohou rozdráždit trávení a způsobit nevolnosti.

Povoleno:

  • Voda
  • Bylinkové čaje

TIP: Vzpomeňte si na radu, že pro malé děti je voda sice nejlepší, ale je dobré ji občas nahradit bylinným čajem, aby se “optimalizovalo” prostředí ve střevech a dlouhodobý příjem vody (bez bublin a příchutí) nevyvolal zvracení nebo průjmy. Stejně tak to platí pro organismus, který právě bojuje s kocovinou. Je oslabený a citlivý. Měli byste v poměru půl na půl kombinovat právě vodu s čaji.

Tři bylinky na kocovinu

Při výběru čajů po alkoholových eskapádách se držte zpátky a zbytečně neexperimentujte. Příliš výrazné rostliny mohou zdravotní stav ještě zhoršit. Vsaďte na klasiku a vcelku obyčejné a nudné chutě a vůně, které zklidní žaludek a hlavu vrátí do pohody. Přesně tak, abyste druhý den – i s tím mírným zpožděním – mohli do nového roku vykročil pravou.

Máta

Mentolová chuť je sama o sobě hodně specifická, ale v čaji ztrácí svoji sílu a mátový čaj patří mezi ty nejuniverzálnější nápoje. V bitvě proti kocovině má nezastupitelné místo. V zažívacím traktu nastolí rovnováhu, potlačí nevolnosti a zmírní všechny doprovodné projevy nadměrného příjmu alkoholu. Svůj díl práce odvede i osvěžující chuť a vůně. Ty totiž vyčarují lepší náladu a rozvinou pocit pohody.

Zázvor

Zázvorový čaj sice ucítíte na míle daleko, ale pro narušené zažívání je jako pohlazení. Je bohatý na antioxidanty, má protizánětlivé účinky, vyprovodí z těla všechny toxiny, zmírní bolesti hlavy i svalů a pro probdělé noci nastartuje imunitní systém.

TIP: Užíváte léky na ředění krve? Pak zázvorový čaj vynechte!

Heřmánek

Ne nadarmo se říká, že pro děti je na klidné bříško nejlepší heřmánek. Samozřejmě to neplatí jen pro ty nejmenší, ale můžete se na něj spolehnout i vy. Chuť je neutrální a nedráždivá, vůně jemná a nenápadná. Nervový systém vrátí do pohody, utlumí rozdivočelé zažívání a podpoří dlouhý a hluboký spánek.

Čaje na kocovinu pochopitelně nejsou jenom tři, pomohou vám i další plody a bylinky. Jen nemusí sedět každému. Záleží na preferovaných příchutích, citlivosti na vůně a aktuálním stavu.

  • Šípkový čaj: Detoxikační účinky šípku pomáhají vylučovat toxiny, které po pití alkoholu v těle jsou, štiplavá chuť ale nelahodí všem a může podráždit trávení.
  • Ostropestřec mariánský: Antioxidant silymarin podporuje tvorbu jaterních buněk a vytváří ochrannou bariéru, jedním z nežádoucích účinků je ale mírná alergická reakce v podobě svědění nebo vyrážek – při kocovině můžete být o něco citlivější.
  • Pu-erh čaj: Má enzymy pro detoxikaci jater, při nadměrné konzumaci se ale může projevit obsah kofeinu a vyvolat nevolnosti nebo závratě.

Jak z toho ven?

Kocovina čas od času potká každého. Není to nic, za co byste se měli stydět nebo se cítit jako odpadlíci a hříšníci. Komu se to nestalo, ať hodí kamenem.

Chce to dodržovat dvě jednoduchá pravidla:

  • hlídat si zdravou hladinku (kdy si uvědomujete zábavu a dokážete za sebe nést zodpovědnost)
  • mít esa v rukávu, abyste se druhý den levou zadní zbavili kocoviny

 

Zdroj informací: https://www.kenn-dein-limit.de/alkoholkonsum/folgen-von-alkohol/was-passiert-bei-wie-viel-promille/, https://www.who.int/europe/news-room/04-01-2023-no-level-of-alcohol-consumption-is-safe-for-our-health