Stává se to každému z nás, ale pro lidi, kteří se novými nápady živí, může jít o velice závažný problém, který se odrazí i na vydělaných (nebo nevydělaných) penězích.
Pocit, že už nikdy nic nevymyslíte
Jakmile vás přepadne tenhle pocit, překážek se v tu chvíli do cesty kreativitě staví snad milion. Některé jsou sice pravdivé, ale některé také ne. Obavy se často maskují za různé logické argumenty, jak se snažíme sami sebe přesvědčit, že vlastně nemáme čas, máme malé děti a to je přeci mnohem důležitější, nemám dostatek peněz na rozjezd toho či onoho, nemám dostatek kurzů, partner se mnou nesouhlasí nebo cokoliv jiného.
Není snadné, se od takových myšlenek oprostit, protože jsou součástí hlubokých emočních vzorců v našem podvědomí. ale osvobodit se je možné – použít můžete intuitivní tanec, jógu, četbu motivačních knížek a sledování videí na internetu či jít přímo k věci a pořídit si nějakého kouče nebo psychoterapeuta.
Zastavte se a prodýchejte to
Nastartovat tvořivost v každém případě pomůže uvolnění psychické i fyzické. Určitě sami víte, že jakmile se ocitnete pod tlakem, v negativním stresu, kreativita prostě neplyne tak jako jindy. Pomůže klasika – relaxace a pozornost zaměřená na přítomný okamžik.
Je dobré se zastavit (a počítat do deseti), respektive začít zhluboka dýchat, do plic, do břicha, pod klíční kosti a stejně pozorně taky vydechovat, soustředit se na dech, uvědomovat si sebe sama, své tělo, emoce, pocity a myšlenky. A pak se sami sebe zeptejte, co skutečně chcete, a jak to, co chcete, můžete získat nebo udělat? Co vám v tom brání a co naopak pomáhá? Stejně jako u malířského stojanu nebo šicího stroje je to rada platná pro celý život.
Cesta k sobě
Chce to netlačit na pilu a důvěřovat si. Věřit tomu, co už pod vašima rukama vykvetlo. Dejte do svého záměru lehkost a nezbytný nadhled. Pozorovat a všímat si. Čím víc na sebe tlačíme, čím víc chceme, tím víc kreativitu brzdíme. A naopak, čím víc dáme do jednotlivých kroků, které podnikáme, víc odevzdání, tím spíš cestu ke kreativitě zase otevřeme.
Tip nad zlato
Je potřeba načerpat energii a inspiraci, třeba v časopise, v knížce, v situacích, které se dějí vám nebo je pozorujete, v obchodě s voňavým zbožím, s kameny či různými zenovými produkty, zkrátka v jakémkoli inspirativním prostředí. V knize Umělcova cesta se autorka Julia Cameronová zabývá tím, co přesně to s tou stagnující kreativitou můžete dělat. Každé ráno popsat tři strany papíru, dávat si schůzky se svým „vnitřním umělcem“ a chodit s ním na výstavy, do galerií, muzeí či do lesa.
Snadno se to řekne, hůř udělá. Osobně ale znám příběhy lidí, kterým právě výše uvedené tipy pomohly znovu začít tvořit. Takže neztrácejte víru a často se usmívejte. Uvidíte, že nakonec získáte mnohem víc než jen znovu nastartovanou kreativitu.
Autorka je psycholožka a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: Julia Cameronová: Umělcova cesta, MAITREA a.s., Praha, 2009.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.