Ne nadarmo se té oranžové, šťavnaté dobrotě přezdívá „Diovo ovoce“ nebo „pokrm bohů“. Kromě skvělé chuti se může kaki pochlubit pozitivními účinky na lidský organismus, jako je posílení imunity nebo úleva od stresu. Jaké další benefity plod tomelu japonského, ovocného stromu, nabízí?

Čím je kaki výjimečné?

Kaki je plodem ovocného stromu tomel japonský, a tak je již zřejmé, že k nám toto božské ovoce doputovalo z Asie, kde se pěstuje již přes 2 000 let. Nejčastěji se s tímto oranžově zbarveným plodem na pultech supermarketů setkáme v průběhu podzimu a zimy, kdy je kaki nejlahodnější. Zralé plody poznáte podle jejich jasně oranžové barvy a již měkčí slupky.

Slupku je možné jíst společně s dužinou, nicméně obvykle se jí konzumenti zbavují. Užít si skvělé chuti i zdravotního přínosu kaki můžete na několik způsobů, buď si Diovo ovoce dopřejte samostatně, nebo s ním ozvláštníte připravovaná smoothie, ovocné saláty a zmrzliny. Ojedinělé na východu nejsou ani kaki marmelády, mrazem sušená verze anebo šťávy.

Posílení fyzického i psychického zdraví

Jednou z předností kaki je, že dokáže pozitivně ovlivňovat nejen fyzické, ale i psychické zdraví. Tvrdí se, že pravidelnou konzumací kaki dojde ke snížení stresu, zejména toho oxidačního, ale i nervozity, a zároveň by se měl zlepšit spánek i snížit únava. Oxidační stres je úzce spojený se vznikem chronických onemocnění, a to včetně rakoviny i cukrovky.

Diovo ovoce vyhledávají i ti, kteří si chtějí posílit imunitní systém, protože dužina obsahuje vysoké množství vitaminu A i C. Mimo vitaminy jsou hojně zastoupené i minerální látky jako vápník, měď, železo či fosfor s draslíkem. Díky tomu je kaki schopné zmírňovat bolesti svalů a kloubů a v neposlední řadě kosti i zpevňovat. Tímto však zdravotní benefity pokrmu bohů stále nejsou u konce, řadí se mezi ně i podpora trávení, ochrana sliznice anebo pozitivní účinek na pleť.

Několik zajímavostí o kaki

Původem je kaki sice z Asie, avšak v dnešní době se hojně pěstuje i na území Ameriky či ve vybraných částech Evropy. Vypěstovat si vlastní plody tomelu japonského můžete i vy, kdy proces pěstování není vůbec náročný, nicméně na to, než strom začne plodit, si můžete počkat klidně sedm let. Náročná není ani příprava kaki, stačí jej důkladně omýt, rozkrojit a v tuto chvíli se již dá bezproblémově konzumovat. Můžeme tak mluvit o nejen chutné, ale i velmi rychle připravené svačině.

Chuťově se kaki nejčastěji přirovnává ke kombinaci melounu a broskve, kdy v závěru nechybí nádech vanilky, jedná se tak o šťavnaté a sladké ovoce, kterým si zkuste vylepšit připravované smoothie. Především v asijských zemích, odkud kaki pochází, je oblíbený čaj, který se vyrábí ze sušených, ale i čerstvých lístků. Zatímco komerčně se prodávají pouze dva druhy, ve skutečnosti se odhaduje, že existuje kolem 2 000 druhů ovoce kaki.

Tip! Pokud v současné době v obchodě nemůžete narazit na hezké kaki, dopřejte si toto ovoce alespoň mrazem sušené.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky a veřejně dostupných informačních zdrojů.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Tomel_japonsk%C3%BD