Teplých letních dnů už bude jen pár. Ano, čeká nás ještě babí léto, ale přeci jen…je pomalu potřeba zamyslet se nad obměnou letního oblečení za teplejší varianty. Nepropadejte zoufalství, “šedivé” počasí nemusí nutně znamenat smutek a nudu. Naopak. Začněte si s oblečením hrát a experimentovat. Nejprve vám poradíme, jak si vybrat kabát. Hraní už bude na vás.

Podzim je vlastně nejkreativnější období. Takovým jednoduchým návodem na úvod je: přizpůsobte barevnost oblečení třeba padajícím listům. Uvidíte, co to provede s vaším okolím. Když přidáte zářivý úsměv, bude to úplně dokonalé. Čarovat se dá ovšem nejen z barvami oblečení. Nevěříte?

Změňte úhel pohledu

Loučení s létem bývá pro mnohé těžké. Ale existuje spousta způsobů, jak si udělat malou radost, která změní úhel pohledu na jednotlivý den. Bez ohledu na to, zda je jaro nebo podzim. Třeba se zahřát pěkným a stylovým kabátem. Věřte, že když se do něj zachumláte, vaše rána budou příjemná a cesta do práce zážitkem. Obzvlášť, pokud se nemusí vaše pozornost upínat k mrazu, kterým trpí vaše tělo. Při výběru určitě nezapomínejte, že kabát je třeba ladit s ostatním oblečením. Berte v potaz i praktické vlastnosti, které od něj očekáváte.

Vrstvení, podzim a kreativita

Podzimní období je krásné už pro své kombinace a vrstvení. Je to vlastně báječná hra na to, jak všechno pěkně sladit a kombinovat. Vrstvení doslova vybízí ke kreativitě.

Trenchcoat – klasika, kterou nic nezkazíte

Ano, každoročním evergreenem se v posledních letech stal kabát s původním názvem trenchcoat, u nás také trenčkot nebo baloňák. Při vyslovení posledního názvu už téměř každý ví, co si představit. Má klasický střih po kolena. A variantu v pískové barvě s dvouřadým zapínáním na knoflíky ho miluje řada vyznavačů módní klasiky. Pokud sledujete módu, pak tímhle kouskem nešlápnete vedle, i když jde o prověřenou klasiku.

Poptávka po kabátech pro důstojníky

Proč to všechno? No vlastně po kabátech původně vyrobených pro důstojníky britské armády je stále vyšší poptávka. Důvodem je jejich univerzální využití k formálním i neformálním outfitům a také pro jejich nejvyhledávanější přednost – bez přehánění totiž sluší každému.

Zajímavost: Ten originální, byl navržen návrhářem Thomasem Burberrym, z nepromokavého gabardénu namísto těžkého kepru. Dodnes je inspirací dalším značkám, které vyrábějí své, více či méně obměněné varianty.

Móda oversize a kabáty

Oversize rozholdně není novým módním tématem. Je to styl, který vládne módním přehlídkovým molům už několik let. Všechno přiléhavé a obepnuté šlo stranou a nastoupilo pohodlí. Zejména do ženských šatníků. Ženy si dokonce odskočily do šatníků svých partnerů a vzaly si všechno, co šlo – košile, svetry, pánská saka a proč ne i kabát. Jak se oversize kombinuje? Kombinujte obezřetně, abyste se vyhnuly výslednému dojmu, že jste v pytli. Kabáty mohou být maxi, ale neměly by jim chybět vycpávky a jako doplněk volte rozhodně kožený opasek s velkou sponou.

Přírodní materiály a vegan styl

Co se týče materiálů, vede příroda. Celý svět mění postupně své stanovisko a ochrana přírody je na prvním místě. A to je dobře. Už bylo na čase. V módě je změna také patrná. Trendy je tedy BIO bavlna,  len, tencl nebo oblečení z konopí. O tom, že přírodní materiál ocení i vaše tělo, vůbec nepochybujte. Pro alergiky je to nevyhnutelnost.

Jak si vybrat ten “pravý” kabát

A ještě malý návod, jak si vybrat správný kabát. Měl by vám ve všech případech sedět. Hlavně v ramenou.

  • Rukáv by měl končit tam, kde ohýbáte zápěstí.
  • Materiál by se neměl muchlat, a naopak stále vypadat jako vyžehlený.
  • Pokud zvolíte vypasovanou variantu, zkontrolujte, jak vám v pase sedí.
  • Kromě dlouhé varianty lze vybírat i mezi modely do pasu a ke kolenům.
  • Vysoké a štíhlé postavě pánů i dam lichotí délka kabátu až po kolena i pásek, který lze sepnout přezkou, či svázat na uzel.
  • Krátké kabáty zase zvýrazní délku nohou.
  • Lidem menšího vzrůstu obecně sluší spíše kratší střihy.
  • Dámám pomůže model ke kolenům zakrýt drobné nedokonalosti postavy a pány nebudou kabáty končící těsně pod hýžděmi zbytečně opticky zkracovat.
  • Pánové i dámy, kteří mají plnější postavu by měli obecně dávat přednost jednodušším univerzálním rovným střihům. Naopak zákazníci se štíhlou postavou mohou svůj pas zvýraznit použitím pásku.
  • Hodně štěstí při výběru!