Jóga si už i u nás našla své místo jako podpůrná metoda při léčbě závislostí. A to těch nejtěžších – alkoholismu, závislosti na drogách či lécích a gamblerství.

S méně závažnými závislostmi a tendencemi k nim si jóga umí poradit dokonce sama o sobě. Většina z nás s nějakou tou závislostí bojuje, ať už se jedná o tendence k přejídání, pití kávy, hromadění věcí a jejich nakupování, závislost na sociálních sítích a snad úplně vše, co vás napadne. Opravdu je to tak, že závislost může vzniknout v zásadě na všem.

Kde je hranice?

Jak tedy najít onen bod, kdy se neškodná libůstka či rituál stane závislostí? Pokud začnete vnímat sami sebe a své tělo, poznáte to snadno. Při vysazení přijdou abstinenční příznaky. Opravdu. Nedostatek kofeinu se například projeví bolestí hlavy, nemožnost napojit se na internetové chaty způsobí obrovskou úzkost až panické ataky. Totéž se děje například při nemožnosti nákupů, hraní online her nebo odchodu partnera, jestliže trpíte vztahovou závislostí.

Jako určující se označuje psychický stav charakterizovaný obrovskou touhou a nutkavou potřebou získat předmět závislosti, snaha dosáhnout jej za každou cenu, následovaná frustrací a úzkostí – nebo naopak opojným klidem a euforií v případě, že je touha uspokojena.

Jak jóga může pomoci?

Veškeré závislosti, deprese, úzkostné stavy či posttraumatická stresová porucha vznikají jako následek prožitého traumatu. Těžké životní chvíle nebo dlouhé období, kdy nebyly uspokojovány životní potřeby, týrání a zneužívání jsou těmi nejtěžšími případy, ale některá traumata si ani neuvědomujeme. Třeba nedostatek rodičovské lásky. Nejde ho změřit, ale dítě cítí, že jeho potřeby nejsou naplněny. Podobných situací je mnoho, každý jsme vůči nim jinak odolní, jisté ale je, že závislost je útěkem od nějaké bolesti, je lékem na zraněnou duši a cestou, jak přestat cítit a zapomenout. Je to útěk, který přináší příjemné uspokojení a konečně i pocit naplnění.

Trauma je potřeba uzdravit, pokud se chceme závislosti zbavit. Zde musíme zmínit asi všem známého lékaře působícího v Psychiatrické léčebně Bohnice MUDr. Karla Nešpora. Již před mnoha lety jógu zařadil do léčebného programu a sám je proslulý svým přístupem oddaného praktikujícího jogína.

Aby jóga mohla pomoci, je nutná pravidelná (nejlépe každodenní) praxe. I pár minut, které věnujete dechu či meditaci se počítá. Při dlouhodobé pravidelné praxi lidé sami od sebe začínají měnit svůj život. Jeho rytmus, rozložení aktivit během dne, svůj jídelníček, začnou se více hýbat na čerstvém vzduchu a podobně.

Je přitom jedno, který styl jógy si vyberete. Účinná je například kundalini jóga, která obsahuje velké množství meditačních technik a pracuje s mantrami, jež silně působí na mysl a nervový systém. Základem je ale režim, disciplína a zklidnění. Jóga učí vnímat přítomný okamžik, podporuje stabilitu a zvyšuje sebevědomí a sebedůvěru. Pravidelný režim zajišťuje i pravidelné stravování, se kterým mají závislí lidé problém – a zdaleka se to netýká jen poruch příjmu potravy. Navíc, pravidelně se opakující řád a disciplína stabilizuje mysl. A když je mysl stabilní, nevyvolává nutkavé chutě.

21 dní

Jak už jsme několikrát zmiňovali, jóga a ájurvéda k sobě mají velmi blízko, doplňují se a léčí. Ájurvéda určuje tři pilíře zdraví: stravu, spánek a aktivitu. Když je moc stresu a málo spánku, blokuje se tok prány (životní síly). A pokud prána neproudí, tak neživí agní (životní oheň, trávení) a nastává problém s nedostatkem živin. Stejně tak nestačí pouze meditovat. Ásanová praxe je nutná, protože očišťuje a uvolňuje bloky a podporuje dechové techniky. Energie může volně proudit.

Dle výzkumů stačí 21 dní, aby se nový návyk stal stereotypem a přirozeným chováním. Za tři týdny jste schopni zásadně změnit svůj život. Ale to je jen první krok – čím delší čas nově získané opakujete, tím je to lepší.

Samozřejmě, nabízí se otázka, zda může vzniknout závislost i na józe. Neměla by. Právě proto, že jde o systém řízený disciplínou a řádem a s nezanedbatelným spirituálním přesahem. Navíc vás nevede od vás a k zapomenutí, ale naopak k vám, k řešení problémů, k jejich vnímání a odstraňování bloků, což jsou všechno body, na kterých, podle současné míry poznatků, stojí právě rozdíl mezi závislostí a ne-závislost.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: Spolupráce s terapeuty Léčebny v Praze Bohnicích, odd. 7 specializované na léčbu závislých žen.