Potřebujete zregenerovat nervovou soustavu? Zbavit se napětí? Prostřednictvím výdrže v pozicích a práce s dechem dosáhnete hlubokého uvolnění. A jako bonus vám antistresové styly jógy nejen zbaví napětí, ale zlepší i flexibilitu celého těla a podpoří funkci imunitního systému.

Jin jóga – zpět do rovnováhy

Jin jóga je založena na taoistickém pojetí jin a jang, opačných a zároveň se doplňujících principech celého bytí. Jin je stabilní, nehybný, skrytý aspekt věcí a reprezentuje ženskou polaritu, jang je měnící se, aktivní a pohyblivý aspekt, který reprezentuje mužskou část.

Z hlediska pohybového aparátu jsou pohyblivější a pružnější svaly a krev označovány jako jangové. Oproti tomu pojivové tkáně, šlachy, vazy či fascie jsou označovány jako jinové, pasivní.

Jemná jin jógová praxe se proto obvykle skládá z dlouhotrvajících výdrží v ásanách na zemi, které pracují hlavně se spodní částí těla, jako jsou boky, pánev, vnitřní stehna a bederní část páteře. Právě tato místa jsou totiž bohatá na pojivovou tkáň. Jak stárneme, jsme méně ohební, tkáně ztrácí svou pružnost, zkracují se, v kloubech nám křupe…

Nejtěžší na tomto typu jógy je vydržet v pozicích minimálně 3 až 5 minut, i déle. Je to proto, aby došlo k uvolnění veškerého napětí ve svalech, ale i v mysli. Největším benefitem jin jógy se tak stává právě zklidnění mysli. Během praxe se mohou objevit potlačené emoce, jako je smutek, úzkost a jiné. Jin jóga vám dává čas na jejich zpracování. Tím se uvolňuje energie, kterou vaše tělo vynakládalo na potlačování myšlenek a pocitů.

Největším přínosem je tedy snížení stresu a úzkosti. Jógová praxe vás uklidňuje a vrací tělo i mysl do rovnováhy, ale též podporuje cirkulaci energie v těle, čímž harmonizuje také činnost vnitřních orgánů.

Kaula tantra jóga – hluboký relax

Jde o léčivou kombinaci ásan, dechových cvičení a meditací, které umožní každému svalovému vláknu odpočinek a vy se můžete ve výsledku cítit jako po dobré masáži.

Pokud jste zaměřeni na výkon, asi pro vás bude tento styl pěkně náročný, protože je pomalý a výkonem se rozhodně nezabývá. Ale po počáteční nejistotě, k čemu to vlastně celé je, zjistíte, že skrze tělo se dostáváte do nepoznaného bezmyšlenkovitého plynutí těla a meditace.

Kaula jóga učí vnímání tady a teď, většina lekcí probíhá se zavřenýma očima. Cílem je odpoutat se od vnějších měřítek a ideálů a plně důvěřovat svým pocitům. Přes uvolněné tělo se dostáváte ke svému pravému já a můžete začít naplno využívat svůj potenciál. Ásany a dech harmonizují tělo, mysl i duši a energie pak v těle lépe proudí. Po lekci můžete zaznamenat pocit uvolnění, nárůst energie životní i té sexuální. Možná proto se v myslích mnoha lidí objevuje tantra jóga ve spojení se sexem.

Restorativní jóga – prodýchat neklid

Tento typ jógy byl vyvinutý až ve 20. století jedním z nejvýznamnějších učitelů té doby B. K. S. Iyengarem. Mnoho pozic je podobných běžným jógovým ásanám, ale jejich provádění je pomalejší, setrvává se v nich i několik minut a využívá se pomůcek, které podporují udržení rovnováhy a které zároveň stimulují a uvolňují tělo. Použití pomůcek má přesná pravidla, při nesprávném použití nedosáhnete kýženého efektu.

V rámci praxe dochází opět k protažení pojivových tkání a kloubů. Restorativní jóga vám také ukáže cestu, jak lze dosáhnout otevření zablokovaných míst jemností a relaxací lépe než aktivním procvičováním ásan.

Je to vlastně strašně jednoduché. Během sekvencí restorativní jógy se protahujete, ale zároveň při protažení plně relaxujete a tím postupně uvolňujete napětí. Funguje zde, jako ostatně i v jiných typech jógy, takzvané „prodýchávání pozic“. A čím je delší výdrž, tím hlouběji se dostanete a můžete léčit i nejmenší a nejhlouběji uložené struktury.

Dech je spojnicí mezi všemi úrovněmi člověka a umožňuje redukci napětí a stresu.

Hluboký a plný dech, který nás spojuje na úrovních fyzického a mentálního těla s duchem, tvoří základ praxe (nejenom) restorativní jógy.

 

Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností. Další inspirace: Spolupráce s týmem projektu jogazobyvaku.cz., on-line kurz meditace Vít Aora, vlastní jógová praxe.