Možná se vám zdá, že jóga je v poslední době skloňována vícenež dříve. Rozhodně však nejde pouze o módní trend. To pochopí každý, kdo ji vyzkouší. Toto cvičení má totiž blahodárný vliv nejen na tělo, ale také na mysl. To jistě oceníte nejen v těchto těžkých dnech plných viru nebo v těhotenství. Na tomto odbourávání stresu se zkrátka stanete závislou.

Říkáte si, že to není nic pro vás, jelikož se do cvičení musíte nutit. To není nic neobvyklého, má to tak spousta z nás. Pro někoho jsou motivací předplacené kurzy, jinému stačí to, že dochází mezi ostatní a kromě jógy rozšiřuje i sociální kontakty. V současné době toto není možné, přesto můžete s jógou začít. Obzvlášť s tou těhotenskou. Těhotenství nepočká na dobu po epidemii. Takže je ideální začít doma. Což v době internetu a online kurzů není problém.

Začátečníci až ve 2. trimestru

Začít s jógou můžete kdykoli. V případě gravijógy je tu však přeci jen nějaké to ale. Pokud jste jógu nikdy předtím necvičila, je vhodné začít až ve 2. trimestru. Důležité také je, aby šlo o fyziologické těhotenství. V případě, že máte nějaké potíže nebo pochybnosti, raději cvičení zkonzultujte s lékařem.

Pokud je vše v pořádku, můžete začít. Jediné, co k cvičení potřebujete, je sportovní oblečení, voda a cvičící podložka. Tu můžete nahradit tím, co zrovna máte doma, třeba karimatkou nebo dekou. Pak už jen najít nějaký online kurz. Web je plných placených i neplacených. Pro začátek můžete zkusit zadat do vyhledávače „jóga pro těhotné“ a najít volně přístupné video. Když vás to bude bavit, pořídíte kurz, kde můžete být  v kontaktu s cvičitelkou. Online cvičení má výhodu oproti klasickým lekcím. Cvičit můžete kdykoli a takřka kdekoli.

V čem jóga pomůže?

Zejména v těhotenství velmi oceníte úlevu od těhotenských bolestí. Kromě toho však díky cvikům a meditaci připravíte tělo a mysl na nadcházející porod. Jóga obecně zbavuje stresu a napětí. V těhotenství to vzhledem k hormonům oceníte dvojnásobně. A nejen vy. Vděčný bude jistě i váš partner. Kromě toho si vhodným způsobem zpevníte tělo. To oceníte zejména po porodu. A věřte, že ani po porodu s jógou nepřestanete. Stačí jen pár minut denně, když vám vaše milovaná ratolest usne. Vytáhnete cvičící podložku a díky jemným cvikům dojdete k odpočinku a přitom své tělo i protáhnete.

Neublížím sobě nebo miminku?

Těhotenská jóga je uzpůsobená vašemu stavu. Ačkoli v klasické józe najdete polohy na břichu, v těhotenské se neobjevují. Stejně tak se minimálně cvičí na zádech, a to jen v krátkých intervalech. Při ležení na zádech se vám může dělat nevolno, protože je možné, že si utlačujete dolní dutou žílu. To není problém. Cviky se dají místo na zádech provádět i na boku. Jde zkrátka o to nalézt polohu, která vašemu tělu a vašemu miminku bude nejvíce vyhovovat.

Co se naučíte

Během těhotenství vás jistě postihly bolesti zad. Jóga  vám velmi uleví. Díky cvičení dojde k uvolnění napětí a je dost možné, že se vám bude lépe spát. Skvělé je, že se naučíte dýchat nejen do břicha, ale do celého těla. A v neposlední řadě připravíte své tělo na porod tím, že se bez problému naučíte aktivovat pánevní dno a díky cíleným cvikům ho posílíte.

Autor článku se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušenností.