Cítíte se bez energie? Bez síly, unaveně fyzicky i psychicky? Pak je na čase vyzkoušet jógu. Jóga není pouhá speciální gymnastika. Je to dokonale rozvinutá metoda, která udržuje tělo, mysl i duši. Jak začít?

Prastaré a stále funkční

Jóga má tisíce podob. My se dnes zaměříme na Hathajógu. Je stará více než 2000 let a stále skvěle funguje. Cviky i pozice se v průběhu staletí neustále zdokonalovaly. Jsou proto v souladu také s nejnovějšími lékařskými poznatky z oblasti zdraví a sportu.

Staří jogíni kráčeli duchovní cestou, ale poznali, že tělo přitom hraje rozhodující roli. Jen ten bude schopen úspěšně meditovat, kdo se zbaví nadbytečného balastu (zplodin a nadváhy), získá kontrolu nad tělem i myslí a současně se dokáže i uvolnit.

jóga
Jóga, Foto: Depositphotos

Rozprouděte svou životní energii

U starých jogínů ještě chvilku zůstaneme. Byli to praktici. Chtěli spatřit úspěch toho, co dělali. Za cíl si dali, že se stanou zdravějšími, získají více síly i vytrvalosti, prožijí oživení a radost a rozproudá svou životní energii. Objevili vysoce účinné cviky na povzbuzení krevního oběhu, dýchání i zažívání.

Aby se ve svalech a orgánech rozpustili jednotlivé blokády, spolupracovali s ájurvédou, tradičním indickým léčebným uměním. Vynalezli také metody, jak spomalit stárnutí a prodloužit si život. Jejich motto znělo: Naše tělo ať je jako diamant – silné, zářící a krásné! Proč tedy nejít v tomhle směru po staletí vyšlapané a vyzkoušené cestě, na které si možná vytvoříte i svá nová pravidla.

Tělo a mysl jako zrcadlo

Jóga vznikla původně jako způsob meditace, jejímž úkolem bylo projasnit a ztišit mysl. Staří jogíni a psychologové moderní doby dospěli k poznatku, že většina poruch našeho dobrého fyzického stavu a mnohé nemoci mají psychosomatický původ. Pokud zakoušíme strach, celé tělo se stáhne v napětí, jestliže se soužíme pochybnostmi, opouštějí nás síly a cítíme se jako ochromení. Mnoho z toho, co se nám přihodí, nedokážeme strávit, a pak nám to leží v žaludku (doslova). Mistři jógy se tím důkladně zabývali a přišli na to, že v mysli najdeme nejen základ všeho, co narušuje náš dobrý pocit v těle, ale že v hlavě má svůj počátek i opravdová spokojenost, vnitřní síla i radost.

Naše tělo je tedy zrcadlem stavu naší mysli a duše. Je prokázáno, že některá tělesná a dechová cvičení působí příznivě na tělesný stav i na naši náladu. Každý víme, jak se cítime po fyzické aktivitě. Jak blahodárně působí pohyb, když nás přepadne špatná nálada. Věda nás v tom stále více utvrzuje. O hormonech štěstí už se toho také napsalo mnoho.

Co byste měli vědět, než začnete

Začít můžete kdykoli. Tedy klidně dnes. Jóga je vhodná pro každého. I když víme, že každé tělo je jiné. A ano. Protože víme, že se od sebe značně lišíme svými vlohami, tělesnou stavbou i životními návyky, existuje také mnoho stovek jógových cviků, aby si každý mohl najít to, co mu vyhovuje duševně i tělesně.

Pokud máte sklony k tomu být spíše nervózní a neustále cítíte vnitřní nutkání se pohybovat, pak je pro vás lepší v jógových pozicích setrvávat, než abyste prováděli dynamické cviky.

Necvičte také pouze to, co vám připadá snadné. Ale klidně zkoušejte i to, se vám zdá na první pohled obtížné. Právě ony cviky, které se vám zdají být obtížné, vám zpravidla dodají to, čeho se vám nedostává. Třeba onu zmíněnou vyrovnanost a výdrž, pokud se cítíte neklidní a nemáte stání.

jóga
Jóga, Foto: Depositphotos

Kde, kdy a jak?

  • Začněte hned. Díky tomu pocítíte okamžitě účinek na vlastním těle.
  • Najděte si doma nebo v přírodě, na terase…prostor o velikosti 4 m2. Zvolte místo, které je teplé a kde netáhne.
  • Potřebujete měkkou podložku (karimatka, složená deka, speciální podložka…pro pozice na zádech a na břiše. Pro pozice ve stoje a pro dynamické cviky potřebujete neklouzavou gumovou podložku.
  • Cvičte na boso a v přiléhavém oblečení, abyste mohli dobře kontrolovat své držení těla (ideálně zpočátku v zrcadle)
  • Nejlepší je cvičit s prázdným žaludkem. Poslední jídlo byste měli sníst 2 hodiny před cvičením. Pokud sníte něco malého, pak maximálně půl hodiny před zahájením.
  • Není dobré před cvičením ani hodně pít. Jinak vám bude u většiny cviků škrundat v žaludku.
  • Ideální je cvičit alespoň třicet minut. Pokud to nejde, klidně si tento časový úsek rozdělte na dva – patnáct minut ráno a patnáct večer.
  • Prvotní přemáhání se se brzy změní v návyk. Vydržte to a uvidíte. Tělu stačí i 21 dní, aby se vám nový návyk vryl do paměti a přijali jste jej automaticky za svůj. To přece není tak mnoho, aby se to nedalo zvládnout.
  • Cvičte alespoň dvakrát týdně. Na druhou stranu to ani nepřehánějte. Dejte tělu i možnost odpočinku – tedy alespoň dva dny v týdnu bez jógy. Po čase si svůj režim nastavíte podle vlastních schopností, možností i potřeb.:)

Kdy není jóga vhodná

Na závěr ještě připomeňme, kdy není vhodný čas na jógu. Ačkoli lze jógou mnoho neduhů vyléčit, existují případy, kdy není vhodná. Nechte si od lékaře vysvětlit, jakého rázu jsou vaše potíže, pokud nějakými trpíte. Následně pak dodržujte jeho pokyny. Určitě necvičte při trvalých bolestech zad. (Houser, potíže s meziobratlovými destičkami v důsledku jejich opotřebování. Také při bolestech šíje (v souvislosti s nějakým úrazem). Necvičte ani při zánětech všeho druhu. Mohlo by dojít ke zhoršení stavu. Jóga není vhodná ani při zvýšeném krevním tlaku, protože energetická cvičení tlak ještě zvyšují. Nedoporučuje se ani ve vysokém stádiu těhotenství a krátcepo operaci, aby se nerozevřely jizvy.

Tak šťasné začátky!

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.