Spolu s ásanami a dechovými i očistnými technikami je meditace nedílnou a důležitou součástí jógy. Pomáhá zklidnit myšlenky, najít odpovědi na otázky, vyřešit nezpracované problémy či změnit nesprávné vzorce chování. Pokud se do meditace chcete pustit, stačí pouhých pár minut denně. I krátká meditace pomáhá.
Zastavte se a přepněte
Meditovat se může naučit každý, ono v zásadě nejde o nic složitého. Potíž je v tom, že od nás vyžaduje, abychom se alespoň na chvíli přepnuli a vymanili se z nekonečného proudu podnětů a myšlenek, které se na nás soustavně valí. Jenže my už neumíme být sami se svými myšlenkami, bojíme se, a tak stále hledáme „něco“ vnějšího. Sociální sítě, pouštění hudby či například sledování televize, i když vás vůbec nezajímá, co tam běží.
Je potřeba svůj mozek přeladit na úplně jiný kanál, a právě proto bývá meditace pro začínající jogíny mnohem větší oříšek než samotné ásany. Rozhodně ale stojí za to vytrvat! Pokud totiž budete meditovat pravidelně, začnou se vám postupně harmonizovat mozkové hemisféry a ovlivníte i produkci serotoninu, onoho známého hormonu štěstí.
Další fáze
Tato fáze může při pravidelném praktikování meditace přijít už za měsíc či za dva. V tu chvíli se začnou otevírat nezpracované věci, a právě tehdy valná většina lidí s meditací přestane, protože se jim nechce otevírat onu pomyslnou skříň s kostlivci. Bohužel je nutné překonat se a věci si zpracovat. Meditace vám přitom dává možnost pohlédnout na své problémy z odstupu – je to jako kdybyste seděli v kině a někdo vám je promítal na plátno před vámi.
Návod na meditaci pro začátečníky
Nejprve je vhodné zařadit prohřívací pozice, klidně stačí jen krátká varianta pozdravu slunci nebo cokoli jiného, co vám vyhovuje. Na konci této praxe si sedněte a vnímejte svůj dech. Přidejte dech udžají a v mysli opakujte mantru so-ham, „já jsem“.
Ideální je zvolit sezení v meditační pozici s rovnou páteří, sedací kosti si můžete podložit polštářem, aby záda zůstávala rovná po celou dobu. Některé meditace preferují sezení na židli s nohama na zemi, abyste procítili své zakořenění. Hlava je v prodloužení páteře, brada by měla být v rovině se zemí.
Poté už se soustřeďte na plný jógový dech. Při nádechu cítíte vstupovat nosem chladný vzduch, při výdechu je vzduch teplý. Postupně přejděte k přirozenému dechu. Představujte si, že kam se nadechujete, tam se rozlévá světlo.
Nakonec se vraťte k vnímání chladu a tepla při nádechu a výdechu a bradu lehce přitáhněte ke krku.
Nádech – výdech. Nádech – výdech. Nádech výdech… Sami uvidíte, jakou moc má pouhé soustředění se na dech.
Posléze můžete přejít třeba na vedenou meditaci nebo si vybrat nějakou, která vám bude pomáhat. Více si povíme v navazujícím článku.
Autorka je psycholožka praktikující jógu a při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.
Další inspirace: Komunikace s týmem projektu jogazobyvaku.cz., četba knížek jednotlivých lektorek, on-line kurz meditace Vít Aora a různé články související s jógou, meditací či mindfulness.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.