Na hřejivé sluneční paprsky si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Pokud však patříte k zimomřivým jedincům a je vám neustále zima i přes vrstvy teplého oblečení, můžete zkusit udělat pár změn v jídelníčku. Příjemný tepelný komfort totiž dokážou navodit i potraviny se zahřívacím efektem.
Jídlo a tělesná teplota
Naši tělesnou teplotu ovlivňuje celá řada faktorů, a proto se její aktuální hodnota během dne mění. Vliv má například venkovní teplota, fyzická aktivita, míra stresu, případná nemoc, ale také jídlo a pití. Během konzumace potravin se obecně tělesná teplota mírně zvyšuje. V průběhu chladného počasí se proto doporučuje zařadit do jídelníčku více potravin, které se déle tráví, jelikož i samotný proces trávení přispívá ke zvýšení tepelného komfortu.
Pro zahřátí organismu jsou nejvhodnější potraviny s vysokým obsahem zdravých tuků, bílkovin a komplexních sacharidů.
Nejlepší potraviny se zahřívacím efektem
- Kořenová zelenina
Kořenová zelenina, mezi kterou patří například mrkev, petržel, ředkvička, tuřín a celer, obsahuje hodně vlákniny, vitamínů i minerálních látek. A protože navíc dokáže účinně prohřát, rozhodně by neměla chybět v podzimním a zimním jídelníčku. Doporučuje se konzumovat zejména pečená, zapékaná či ve formě vydatných zeleninových polévek.
- Koření
Mezi nejznámější koření, které stimuluje termogenezi, patří zázvor. Zahřívá totiž naše tělo zevnitř, podporuje metabolismus a poradí si i se studenými konečky prstů. Jestliže je vám zima, nezapomeňte si proto přidat špetku zázvor nejenom do čaje, ale klidně i do polévky nebo pod dušené maso.
Mezi další zahřívací koření náleží skořice, kurkuma, pepř a kmín. Je zajímavostí, že pálivé chilli naopak spíše ochlazuje.
- Maso
Během mrazivých dní bychom neměli zapomínat ani na maso. Především červené maso (hovězí, jehněčí a vepřové) představuje důležitý zdroj železa. A právě nedostatek tohoto prvku může způsobovat studené ruce a nohy, stejně jako celkovou zimomřivost.
- Ořechy a sušené ovoce
Ořechy mají významný obsah „zdravých tuků“. Ty jsou známy mimo jiné pozitivním efektem na kardiovaskulární systém a hladinu cholesterolu v krvi. Kromě toho přispívají i k normální regulaci tělesné teploty.
Součástí jídelníčku pro chladné dny by mělo být také sušené ovoce, ve kterém najdeme celou řadu zdraví prospěšných látek. Datle a meruňky mají například významným podíl železa.
- Obiloviny a luštěny
Mezi další důležité potraviny se zahřívacím účinkem se řadí obiloviny a luštěniny. Jestliže začnete nový den vydatnou ovesnou kaší, udržíte si déle příjemný tepelný komfort. Totéž platí rovněž pro konzumaci luštěnin (hrách, čočka, fazole, cizrna apod.).
- Banány
Pravděpodobně nejznámějším druhem ovoce se zahřívacím efektem jsou banány. Také ony totiž dokážou regulovat tělesnou teplotu, za což vděčí mimo jiné obsahu hořčíku a vitamínu B. Jejich konzumací si navíc dopřejete dávku energie.
- Voda
Možná vás to překvapí, ale jestliže se vám nedaří zahřát, měli byste pít dostatek čisté vody. V chladnějším počasí totiž obecně klesá pocit žízně, ačkoliv právě tekutiny jsou stěžejní pro regulaci tělesné teploty.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.