Patříte k nešťastníkům, kteří mají celou zimu doma nemocné děti nebo sami trávíte čas na cestě mezi postelí a lékárnou? Vyhazujete obrovské částky za mnohdy nefungující léky? Řešení tohoto problému je mnohem jednodušší, než se může zdát. Podpořte svou imunitu těmi správnými potravinami.

Jezte chytře

„Nežiješ, abys jedl, ale jíš, abys žil“. Toto staré moudro je v současné době mnohem aktuálnější než kdy jindy. V mediální době je těžké odolat reklamním poutačům, které se na nás valí ze všech stran. Občas se tedy stane, že utratíme půl výplaty za výrobky, které slibují modré z nebe, ale ve skutečnosti se jedná jen o promyšlený, a v prvé řadě lživý reklamní tah. Potraviny s označením „light“, „bez tuku“ nebo „se sladidly“ sice vypadají na první pohled lákavě, ale ve skutečnosti nemají se zdravou výživou pranic společného. V drtivé většině případů se jedná o průmyslově zpracované potraviny, které mají negativní vliv na lidský organismus.

Nakupujte skutečné potraviny

Při nákupu potravin bychom měli zapojovat především hlavu a neřídit se slepě nepodloženými reklamními slogany. Už babičky našich babiček věděly, že na podporu imunity bohatě stačí kysané zelí nebo jiné kvašené potraviny, hromady ovoce a zeleniny, klasické přílohy jako brambory nebo rýže, kváskový chléb, vejce, mléčné výrobky, maso a ryby či ořechy. Zkrátka potraviny, které můžeme nazvat jako skutečné. Je vědecky dokázáno, že správné potraviny a zdravá životospráva má velký vliv na podporu imunity i na naše zdraví, a spolu s dobrým psychickým stavem můžeme dokonce mluvit o nejdůležitějších faktorech ovlivňujících náš celkový stav.

Biftek místo light jogurtu

Zdravá strava podporující imunitu nemusí nutně znamenat, že se budete živit jen otrubami s pšeničnými klíčky a zapíjet je ranní rosou. Vlákninu a další potřebné vitamíny a minerály můžete najít i v potravinách, kde byste je možná ani nečekali. Není nic špatného na míchaných vajíčkách s kouskem kvalitní šunky nebo slaniny, celozrnném pečivu s živočišným máslem nebo pořádném kusu stejku. Není nutné vyhazovat peníze za exotické potraviny a drahé doplňky stravy, protože mezi superpotraviny můžeme směle zařadit i jídlo pocházející z českých luhů a hájů, jako jsou ořechy, borůvky nebo jablka.

Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám

Důležité je nenahrazovat kvalitní potraviny průmyslově zpracovanými polotovary, přemírou uzenin, jídly s vysokým obsahem cukru, smaženými jídly apod. U nákupu a vaření přemýšlejte, to je odrazový můstek, bez kterého se nedá mluvit o zdravém životním stylu.

Pokud potřebujete radu, jaké označení vyjma „superlight“ a „ultralight“ bychom měli na potravinách vyhledávat, dejte šanci nálepce bio. I přes často zprofanovaný význam jsou bio potraviny stále něčím, co by mělo být běžnou součástí našeho jídelníčku. Pesticidy a podobné „lahůdky“ bychom měli nechat pouze výzkumným ústavům jako předmět zkoumání.

Autorka se tématem dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých zkušeností.