V Česku žije deset milionů lidí a slabá polovina domácností. Na první pohled je každá jiná, na ten druhý byste našli notnou řádku toho, co se neliší. Kupříkladu vybavení – sporák, pračka… a televize. Ano. Ta černá a nenápadná deska přilepená na zdi chybí málokdy. Je to ale dobře?
Telka místo pračky
Není to ještě ani sto let, co se televizor poprvé vkradl do lidských obydlí. A přesto se těší jednoznačně největší oblibě. Je to centrum celého domu. Místo, kde se schází rodina. Místo, kde trávíte volný čas, kde čerpáte informace, kde hledáte zábavu a uvolnění, kde děti sledují pohádky a dospělí kriminálky, kde se inspirujete novými recepty, kde se vracíte do minulosti skrze staré filmy. Existují sice výjimky, kdy se rodina televize vzdá a žije alternativně, ale není jich mnoho.
Situace je totiž většinou opačná. Lidé radši oželí pračku a jednou za týden doběhnou s kopou prádla do města, ale televize – věrného společníka – se nevzdají.
Kde je ale míra? Je taková bezmezná láska a oddanost na místě? Ano i ne. Opět se totiž dostáváme ke zcela univerzální odpovědi, že záleží na vnitřním nastavení, disciplíně a zdravém odstupu. Dobrý pomocník, ale zlý pán. To na vztah člověk a televize sedí na jedničku.
Podpásovka pro oči
Dlouhodobé sledování televize očím nesvědčí. Mohou pálit a řezat v nich, můžete mít potíže s usínáním, proženou vás noční můry. Objevit se může i syndrom suchého oka. Na druhou stranu jdou technologie dopředu a i několik hodin u obrazovky už není takový zásah jako dřív. Negativní dopady můžete zmírnit i volbou správné velikosti televize (úhlopříčka je přímo úměrná vzdálenosti pohovky od televizoru) a vhodným osvětlením, aby TV nezářila do tmy.
U dospělého by doba strávená u televize neměla přesáhnout dvě hodiny čistého času. Problém je v tom, že aktuální hodnota dosahuje bezmála dvojnásobku (v Polsku nebo Maďarsku je situace ještě mnohem horší). U dětí do věku předškoláka je optimální 30 minut. Jen málokdo to ale dodržuje.
Oči a všechno ostatní
Nejde zdaleka jen o oční problém, těch negativních dopadů je mnohem více a bohužel plnou silou udeří až se značným časovým odstupem.
- Sociální distanc
- Ztráta fantazie a představivosti
- Snížení sebevědomí
- Paranoia
- Narušení rodinných vazeb
- Absence důvěry (a potřeby svěřit se)
- Problémy se spaním
- Lekavost nebo naopak apatie
- Chronické bolesti hlavy
- Citlivost na zvuky
- Pokles chuti na intimnosti (ať o samotě nebo v páru)
Nastavení zdravé hranice není nic složitého. Prostě jen nepustíte televizi každý den nebo na tak dlouho. Problém je v tom, že sledování obrazovky považuje většina lidí za zcela přirozené a není schopna si přiznat, že má problém. Je to určitá forma závislosti.
Přidružené potíže
Sledování televize má ještě jeden nepříjemný vedlejší účinek. A to je nepřehlednost při stravování. Je jedno, jestli jde o děti, které u pohádky svačí nebo večeří, nebo o dospělého, který do sebe u zpráv hodí dvě obložené bagety a u večerní kriminálky zobe oříšky a chipsy. Tak jako tak jsou to porce navíc. A kvůli pravidelnosti si mozek vytváří jisté vzorce a souvislost mezi nimi. To má za následek, že budete muset vynaložit mnohem větší úsilí, abyste je narušili, nebo dokonce porazili. Po čase by se totiž mohla objevit kila navíc – a to u všech. A jak známo – obezita představuje velký problém napříč všemi věkovými kategoriemi.
Cesta z bludného kruhu
Buďte na sebe i na děti přísní. Ale ze všechno nejdříve si určete, čím se zabavíte. Vypnout televizi a až pak hledat zájem, to nefunguje. Mějte plán. Zkuste pexeso, domino, procházky, knížky, černé hodinky, kdy si budete vyprávět strašidelné historky, péči o sebe, učení se novým dovednostem. Cokoliv. A víte, co je na tom všem nejlepší? Inspirujte se v televizi.
Zdroj: https://hlidacipes.org/cesi-a-jejich-televize-denne-se-divaji-skoro-dve-tretiny-naroda-vede-kutilstvi-a-serialy/, https://www.focus-age.cz/m-journal/aktuality/vyzkum–94—divaku-si-televizi-pousti-jako-kulisu–nejcasteji-soucasne-jedi-a-vari–zaroven-ale-surfuji-na-internetu__s288x10902.html