Lymfa a lymfatické masáže… kdo by o nich alespoň neslyšel? Ale podívejme se podrobněji, proč a nač je lymfatický systém tak důležitý.

Lymfatický systém má v našem těle nezastupitelnou roli. Je součástí jak oběhového, tak také imunitního systému. A jelikož se jeho prostřednictvím tělo zbavuje toxinů a odpadních látek, je důležitý i tehdy, pokud se snažíme zhubnout. Jenže ne vždy funguje tak, jak má.

Jak ale poznat, že náš lymfatický systém stávkuje? Signálem často bývá celková únava, zhoršená imunita, zduřené uzliny a pocity fyzické i psychické nepohody. Můžeme také bojovat s otoky, zadržováním vody v těle a celulitidou. Nejlepší je lymfu rozproudit pomocí odborně provedené lymfodrenáže, ledacos však pro sebe můžete udělat i sami doma.

Pohyb a zase pohyb

Zpomalení toku lymfatického a oběhového systému nám způsobuje především sedavé zaměstnání. Proto se protahujte a procházejte, co jen to půjde. A bez výtahu! Chůze nám totiž skvěle rozproudí mízu i krev. Dále se hodí například procházky v přírodním terénu, nordic walking, běh, plavání, jóga, tanec či jakékoli cvičení ve vodě nebo na sněhu.

Správné dýchání

Lymfu lze také rozproudit vědomými nádechy do břicha, pokud se nám při nádechu zvedá bříško, je to tak správně – právě se okysličují vnitřní orgány a probíhá jejich masáž. Při výdechu pak vtažením břišních svalů měníme nitrobřišní tlak a tím dochází k jemnému pohybu lymfy směrem vzhůru.

Otužování a/nebo peeling?

Pokud pravidelně provádíme peeling pokožky a/nebo sprchování se studenou vodou, blahodárné účinky pro vaše tělo se dostaví. Zapomenout nesmíme ani na suché kartáčování a přímou masáž uzlin.

Hodně moc vody

Ani zde se nevyhneme upozornění na správný pitný režim. Pokud pijeme málo nebo si dopřáváme nevhodné nápoje, ve tkáních zůstávají zablokované toxiny a soli. V důsledku toho pak vznikají již zmíněné otoky nohou či únavu.

Zdravý jídelníček

Aby v těle nezůstávalo velké množství odpadních látek, měli bychom přihlédnout i k tomu, co jíme. Důležité samozřejmě je vyhýbání se zpracovaným potravinám, přemíře uzenin nebo koláčkům, dortíkům a muffinkům. Takže povoleno je hodně ovoce a zeleniny, ideálně v čerstvém stavu, protože to je nejlepší zdroj antioxidantů. A těch je v těle zapotřebí.

Kontrola chodidel

Ano, čtete správně. Správný tok lymfy ovlivňuje i stav našich chodidel a nohou, pracuje i svalová pumpa – a to pozitivně ovlivňuje návrat krve k srdci i tok lymfy. Mají-li vaše nohy vbočený palec, kladívkové prsty neb jsou ploché, je zapotřebí pravidelné cvičení u fyzioterapeuta.

Nesmíme ovšem vynechat správnou obuv, kterou nosíme. Boty na vysokém podpatku jsou rozhodně největší pohromou, která deformuje tvar chodidel.

Fyzioterapeut vám doporučí vložky do bot přesně pro vás, ale pomoci může i masáž chodidel či používání míčků a takzvaných ježků.

 

Zdroj informací: Kondice, Prosinec/Leden 2025