Váha hýbe světem. Kult je přece štíhlá a vysportovaná figura. Nebo ne? Už dávno ne. Aktuálně jedeme na vlně pohody a přesvědčení, že člověk je hezký v každé velikosti. Dechu na zádech od BMI jsme se ale nikdy nezbavili. Proč?

Protivník? Ano i ne

Všechno začíná u malých dětí, kdy je pobízíte, aby dobře jedly. Proč? Inu, aby rychle rostly a měly sílu. Aby se chytily za nos a cenily si toho množství jídla, protože děti v Africe tolik štěstí nemají. Aby vám neodmlouvaly a daly chvíli klid. Aby si zasloužily ten bonbón nebo víkend u babičky. To je jen část rodičovských evergreenů, ke kterým se minimálně jednou sníží každý dospělák.

A tak do dětí tlačíte lžičku za lžičkou. V dobré víře. Protože jídlem se nedá vůbec nic zkazit a plný pupek je zárukou spokojenosti. To je sice pravda, ale s tím, jak roste chuť a touha být po vůli rodičů, roztahuje se i žaludek. A ten se – podle doma nastavených zvyklostí – jen tak z rozmaru sám v dospělosti nescvrkne, aby zareagoval na pomalejší metabolismus.

A tak jíme. Cpeme se. Neznáme míru. Neumíme říct “dost”. A děsíme se výpočtu BMI. Jakmile totiž přeskočí obávanou pětadvacítku, je zle. Dietologové hrozí prstem a doma na stole se povaluje pár barevných tabletek. K čemu tedy Body Mass Index vlastně je? Kromě toho, že drtí sebevědomí člověka – vypiplané z malého a bojácného zrníčka – na prach?

BMI je jen zběžnou hodnotou a vyhodnocením toho, jestli jsme při těle nebo vyhublí na kost. Ale o tom, do jaké míry jsme zdraví, kolik v sobě mámy vody nebo tuku a svalové hmoty, nevypovídá vůbec nic. Pro dělení “tlustý vs. hubený” ale postačí.

BMI mezi poraženými

Body Mass Index se pomalu ale jistě odsouvá mimo veškerou pozornost a do popředí se derou jiné hodnoty. Právě ty totiž tvoří ucelený obrázek o vaší figuře a celkovém zdraví.

Tělesný tuk

Toto číslo ukazuje, kolik tuku v těle máte. Myslete na to, že hodnoty u mužů a žen se poměrně dost liší. Může za to tělesná konstituce a především účel – zatímco muži jsou více “na sílu”, ženy jsou lepší ve vytrvalosti. To, co je pro muže synonymem atletické postavy, by pro ženy bylo už za hranou.

Hmotnost bez tuku

Tělesná hmotnost po odečtení tukových zásob (pozor – odečítá se i tuku potřebný pro správné a zdravé fungování celého organismu, nelze tedy výslednou hodnotu brát doslova).

Podkožní tuk

Tuk usazený těsně pod kůží je přesně ten, kterého se chcete zbavit. Způsobuje totiž celulitidu, faldíky a vytahanou pokožku. Spálíte ho kombinací zdravého jídelníčku, kardio tréninku a silového cvičení. Základem je ale pravidelnost. Stačí pár týdnů na dovolené s all inclusive a podkožní tuk se velmi rád vrátí.

Viscerální tuk

Orgány mohou fungovat bez potíží jen v případě, že o ně pečujete. Jak? Snadno. Žijte tak, aby se kolem nic nehromadil tuk, který brání bezproblémovému chodu a vzájemné “komunikaci”. Stres, sedavý styl života, nedostatek pohybu a nezdravý jídelníček jsou zárukou toho, že se kolem orgánů – především jater, ledvin nebo srdce – nakumuluje viscerální tuk a způsobí vážné komplikace.

Tělesná voda

Voda je nedílnou součástí lidského těla. A její podíl byste měli udržovat na zdravých hodnotách. Proč? Jedině tak totiž může organismus fungovat správně a dostatečně rychle dovážet živiny a informace do všech orgánů a center.

Pijte alespoň 2,5 litru čerstvé vody denně. Kávu a slazené limonády nepočítejte.

Svalová hmota

Bez svalů to nejde. Možná máte kolem pasu slušnou pneumatiku, ale svaly tam někde hluboko jsou. A platí to samozřejmě i naopak. Bez pohybu, s nezdravým a nepravidelným stravováním, při stresu. Jsou tam. Malé, netrénované, skryté. Potřebujete je pro postavení se na nohy i pro dýchání. Čím více je ale budete hnát k pohotovosti, tím komfortněji se budete v těle cítit a zvýšíte šanci na přirozené zdraví.

POZOR: Tuk váží méně než svaly. Může se tedy stát, že při pravidelném pohybu budete lehce přibírat, ale postava se začne měnit k lepšímu. Nenechte se ručičkou na váze odradit a orientujte se právě podle tělesné míry a detailnějších údajů.

 

Článek je autorskou úvahou redaktorky – čerpá z její zkušenosti, vědomostí a z dění okolo nás. Zdroj info např.: https://www.cdc.gov/healthyweight/assessing/bmi/adult_bmi/index.html