Nadmíra spotřeby plastů je natolik vážná, že se podle odborníků bude již v roce 2050 v oceánech nacházet více plastu než ryb. Plasty se staly nedílnou součástí života nás všech, ale naštěstí existuje spousta možností, jak se jim snadno vyhnout, stačí jen chtít. Jak tedy snížit vlastní spotřebu plastů a zavděčit se životnímu prostředí?
V prvé řadě se vyhněte jednorázovým plastům
Pod pojmem jednorázové plasty si představte zejména kelímky, příbory, brčka nebo sáčky v supermarketech. U všech zmíněných existuje několik ekologičtějších variant, mezi které se řadí používání vlastních, nikoliv jednorázových kelímků, kovová brčka nebo třeba ekologické sáčky na potraviny. Vybrané kavárenské podniky navíc nabízejí slevu pro ty, kteří si kávu odnesou ve vlastním hrnečku.
Pokud tedy patříte k lidem, kteří se často stravují ve fastfoodech nebo hojně využívají automaty na kávu, přibalte si do batohu či kabelky své vlastní vybavení. Jenom v Británii se ročně vyhodí více než dvě miliardy jednorázových šálků na kávu. A pokud jste si například ten jednorázový sáček v obchodě přeci jenom vzali, zkuste jej zužitkovat vícekrát, nikoliv pouze na přenos potravin ze supermarketu domů.
Všude si noste vlastní lahev
Vlastní, znovupoužitelná lahev, přináší hned několik benefitů. Nejen, že je skvělá z ekologického hlediska, ale taktéž z ekonomického i zdravotního. Na spoustě míst je možné si vodu doplnit zdarma a máte tak jistotu, že budete pravděpodobněji dodržovat odpovídající pitný režim. Vlastní lahev si s sebou nezapomeňte přibalit ani na letiště, kde se obvykle nacházejí pítka, v nichž lze po absolvování letištní kontroly vodu doplnit. Každý den se ve světě spotřebují miliony plastových lahví, proto i tento, na první pohled malý počin, může přispět ke zlepšení aktuálního stavu životního prostředí. Opět platí pravidlo, že pokud už si plastovou lahev zakoupíte, použijte ji opakovaně, nikoliv pouze jednou.
Na nákup jedině s vlastní taškou
Dalším malým, avšak velmi podstatným krokem, který můžete pro přírodu udělat, je chodit na nákup s vlastní plátěnou taškou. Negativní dopad na životní prostředí totiž mají nejen jednorázové plastové tašky, které se v supermarketech prodávají, ale i ty papírové. Nejlepší a nejekologičtější volbu tak jednoznačně představuje plátěná taška, jejíž životnost je klidně 1 000krát delší a pomůže vám odtáhnout i těžší nákup, aniž by se protrhla. Jednorázové plasty tvoří až polovinu všech plastů, které se vyrobí, a jsou jediné, které se vyhodí již po několika málo minutách používání.
Jednorázový obal přeměňte ve znovupoužitelný
Mnoho produktů je i v dnešní době náročné pořídit bez toho, aniž by obsahovaly jednorázové obaly. Prakticky je proto využijte znovu. Příkladem může být nákup cereálií, pytlík jde znovupoužít na tříděný plastový odpad a krabice poslouží jako místo pro shromažďování drobného papírového odpadu. Stejně tak, pokud si objednáte oblečení z internetového obchodu, s velkou pravděpodobností vám přijdou všechny kousky zvlášť zabalené v plastu, využijte jej opět alespoň jako místo pro vyhazování drobných plastů na recyklaci.
Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních vědomostí a zkušeností.