Rok 2020 lidem připravil jednu z nejtěžších zkoušek v historii. Svět se už řadu měsíců potýká s pandemií koronaviru, která ovlivňuje životy každého z nás, ať chceme nebo ne. Mnozí lidé v době „covidové“ přišli o zaměstnání, někdo zase o své blízké. Nápor na naši psychiku je ohromný. Tomu všemu nepřidá ani fakt, že se nemůžeme stýkat tak často se svými přáteli a rodinou. Sociální kontakt je omezený. Ztráta blízkosti a pocitu sounáležitosti může ohrozit vnitřní pohodu a celkově duševní stav. Jak z toho ven?

Koronavirus versus lidská psychika

Celá řada psychologů a psychiatrů potvrzuje, že počet pacientů a klientů s duševními problémy se v posledních měsících enormně zvýšil. Člověk je totiž ze své podstaty tvor společenský a ke svému životu zkrátka kontakt s ostatními potřebuje. Dlouhodobý pocit osamění může na psychice napáchat mnoho škod. Když k tomu všemu ještě přičteme strach o blízké, je zaděláno na pěkný průšvih. Avšak existuje několik metod, které vám mohou pomoci předejít takovýmto stavům.

I přes sociální izolaci buďte otevření okolí

Pokud jsou plošná protiepidemická opatření tvrdá a vy musíte omezit styky se známými a rodinou, je potřeba udržet si kontakt na jiné úrovni. Sociální izolace vás snadno uvrhne do nepohody, a dokonce se můžete zcela uzavřít přes světem. Tato cesta ale povede pouze do jakési temnoty ve vaší duši. Ať se děje cokoliv, zůstaňte otevření okolí. S blízkými lidmi si co nejčastěji volejte, posílejte SMS, pište e-maily, pořádejte videohovory. V případě, že máte rodinu a přátele v blízkosti, pokuste se s nimi spojit a absolvujte alespoň ve dvou procházku v přírodě, pohovořte si, společně se smějte a radujte ze života.

Napříč všem okolnostem jde život dál

Ve společnosti panuje už dlouhý čas určité napětí, obavy z nákazy a obecně se atmosféra velice změnila. Lidé začínají přemýšlet jinak a častokrát mění své hodnotové žebříčky. Prioritou se stává především zdraví. Někteří dokonce dobu „covidovou“ využijí po svém a mění profesi, životní styl a stávají se doslova někým jiným. Pakliže je tohle chování myšleno v pozitivním slova smyslu, je vše v pořádku. Když se ale stane koronavirus jakousi mantrou, jež ovlivní jednání negativně, nemůže to dopadnou dobře. Zachovejte si svá osobní přesvědčení a nenechejte si je vzít nikým a ničím. Podstatné je zůstat sám sebou a nepřestat žít to, co si přejete.

Vytěžte ze sociální izolace jen to nejlepší

Dalším způsobem, jak ustát omezený kontakt s bližními, je vytěžit ze situace maximum. Možná právě teď je vhodná doba začít se učit cizí jazyky, nebo pravidelně sportovat. Ne nadarmo se říká, že vše špatné je také pro něco dobré. Konečně se můžete věnovat sami sobě. A třeba postupem času přijdete na to, že samota vám dala víc, než jste si mohli přát. Možná si uvědomíte svou vlastní hodnotu a srovnáte všechny chaotické myšlenky ve své hlavě. Covid-19 je nemoc zákeřná, kterou nelze podceňovat, zároveň však dává lidem možnosti něco ve svých životech změnit. Boří totiž lety budovaná pravidla a hranice. Nyní jsme si všichni rovni a hledíme v první řadě na svůj zdravotní stav.

Utužení rodinných vztahů

Omezený sociální kontakt zpravidla nejvíce zasáhne ty jedince, kteří žijí sami. Pak jsou tu ale rodiny s dětmi, které zažívají zcela odlišnou situaci. Najednou jsou rodiče víc doma a začínají své potomky lépe poznávat. Koloběh života se zpomaluje a rodiny společně tráví mnoho času. Nikam nespěchají a domov se stává útočištěm před vším zlým okolo. Po několika týdnech ale může nastat mezi rodinnými příslušníky i ponorková nemoc. Je zřejmé, že rok 2020 se stal symbolem změn pozitivních i negativních. Nejdůležitější je vzít si z něj pouze to přínosné. Využijte toto, že jste s dětmi doma a podnikejte bláznivé hry, výlety, objímejte se, zkrátka mějte se rádi. Třeba druhou možnost tak blízkého kontaktu již nedostanete.