Jak často by měl chodit člověk na velkou? Na tuto otázku je těžké odpovědět, protože je to silně individuální. Pokud ale chodíte méně než jedenkrát za den, vyprazdňování je pro vás utrpení protkané tlačením tuhé stolice, pak máte co dočinění se zácpou.
Proč vzniká zácpa?
To může mít mnoho důvodů. Nejběžnější příčinou je strava chudá na vlákninu a nedostatečný pitný režim. Někdy mohou být na vině psychické problémy a stres, hlavně pokud se máte vyprázdnit na neobvyklém nebo neznámém místě. Zácpou ale můžete trpět také proto, že máte prostě jen málo pohybu.
Stolice musí z těla ven
Při déle trvající zácpě (stačí i pár dní) vás budou trápit bolesti břicha, pocit plnosti a nafouklého břicha, nadýmání a celkové nepohodlí. Dlouhodobá zácpa je velmi nebezpečná, protože dochází k nedostatečnému vstřebávání živin – hlavně důležitých vitamínů a minerálů.
Navíc dochází k hromadění škodlivých látek a zbytků potravy, které tělo potřebuje vyloučit. To zůstává ve střevech a hnije. Hnilobné procesy mohou porušovat střevní sliznici a samotné hromadění stolice může v některých místech roztáhnout střeva a vytvořit tzv. divertikly. To vede k ještě obtížnějšímu vyprazdňování, bolestem a trhlinám na konečníku, pokud se konečně „poštěstí“.
Léčba zácpy přírodní cestou
Psyllium
Jako účinný lék se doporučuje psyllium. Je to rozpustná vláknina ve formě prášku, která se vyrábí ze semen jitrocele indického. Musí se ale zapít velkým množstvím vody. Výhodou je, že se dá používat i dlouhodobě.
Sušené švestky a meruňky
Švestky – kompotované, čerstvé, ale hlavně sušené, jsou považovány za první pomoc při zácpě. Dopřejte si poctivé množství švestek a pečlivě je kousejte. Pokud vás zácpa trápí teprve pár dní, účinek by měl být zaručen.
Projímavý účinek mají také meruňky, čerstvé i sušené. Čerstvé nezapíjejte velkým množstvím vody, ty sušené už ano.
Lněné semínko
Další lidovou radou proti zácpě je lněné semínko. Musí se hodně zapít vodou, nebo si ho můžete nechat nabobtnat.
Prevence zácpy
Aby zácpa vůbec nevznikla, je dobré dbát na dostatek vlákniny ve stravě. Vhodná jsou semínka, hodně ovoce a zeleniny a kysané výrobky. Zaměřte se na dostatečný pitný režim. Dospělý člověk by měl za den vypít 30-45 ml vody na kilo váhy. Důležitý je také dostatek pohybu, který vám může pomoci nejen při prevenci rozhýbat střevní peristaltiku.
Kdy k lékaři
Pokud vám nezabírá přírodní léčba a nebyli jste na velké už několik dní, máte bolesti v břiše, necítíte se dobře či se objevují ještě další příznaky nemoci, navštivte lékaře.
I před použitím projímadla byste se napřed měli poradit s lékařem. Na některá projímadla může vznikat závislost. To znamená, že se pak už bez nich neobejdete vůbec.
Zdroje inspirace: https://www.medicalnewstoday.com/articles/150322 + vlastní zkušenosti