Škytavku způsobují stahy bránice. I když trvá jen krátce, nedá se označit za nic příjemného. Postihuje všechny bez rozdílu, objevuje se už u miminek v bříšku. Dnes vám prozradíme, jaké triky můžete vyzkoušet, aby vás škytavka přešla. Také si řekneme, kdy může být příznakem onemocnění a dozvíte se i pár zajímavostí.
Jak vzniká škytavka
Škytavku způsobují stahy bránice. Tu vůlí neovlivníte. Tento svalový pohyb vtáhne vzduch do dýchacích cest a to způsobí charakteristický zvuk. Bránice se takto začne chovat po nějakém podráždění. To může mít mnoho příčin, ve kterých nemají jasno ani odborníci.
Nejčastější příčiny škytavky
Škytavku může způsobit pití sycených nápojů, přejídání, pití alkoholu, náhlé změny teploty, stres, některé léky (především benzodiazepiny, které se předepisují na úzkost) nebo vdechování velkého množství vzduchu. Proto se při jídle nemá mluvit, nemá se hltat, žvýkat žvýkačku a další ty věci, které dospělým lezly na nervy, když jste byli dětmi. Dobré je, že škytavka v těchto případech sama od sebe odezní.
Jak se škytavka projevuje
Asi není nutné nijak zvlášť popisovat charakteristický zvuk, který škytající člověk vydává. Jde o hlavní příznak škytavky spolu se svalovým stažením v oblasti bránice, které je pociťováno jako nepříjemné. Jako další příznaky se mohou objevit pocity tlaku nebo nepohodlí v krku, pálení žáhy, pocení nebo zvýšení tepu.
Kdy už škytání přestává být normální
Škytavka je běžná věc. Když se opakuje příliš často, je třeba dojít se nechat zkontrolovat lékařem. Opakující se škytavky mohou signalizovat poškození nebo podráždění bloudivého nervu (nervus vagus) – takže problém může být ve středouší, v mozku, v žaludku (při pálení žáhy) nebo v krku (v případě zánětu).
Dlouhotrvající škytavka se může projevit po poranění hlavy, cévní mozkové příhodě nebo zánětu mozku. Další stavy, u kterých byla popsána opakující se škytavka, jsou cukrovka, nerovnováha draslíku a sodíku v těle a onemocnění ledvin. Někdy mohou tyto stavy způsobovat léky nebo problémy s alkoholem.
Jak léčit škytavku?
Škytavka většinou odezní sama. Pokud víte, co škytavku vyvolává, prostě se tomu vyhněte. Pokud je to tedy možné. Zkuste se nepřejídat a nacvičte správné dýchání a protahování. Může pomoci i jóga nebo akupresura. Mezi známé babské rady se řadí zadržet dech, nafukovat balónek nebo se napít studené vody. Jsou ale ještě další: cucání kostky ledu, cucání kostky cukru, cucání kousku citronu nebo kapka octa na jazyk.
Víte, kdo škytal nejdéle?
Věděli jste, že jeden muž škytal v kuse 68 let? (Nikoli třináct let, jak znáte z filmu Pelíšky.) Podle webu BBC patří mezi rekordy z medicíny nejdelší škytavka pana Charlese Osborna (1894 – 1991) ze státu Iowa v Americe. Začal škytat v roce 1922 poté, co se udeřil do hlavy. Škytat přestal až v únoru 1990. Dokonce se udává, že v prvních desetiletích škytal 40krát za minutu, pak už „jen“ 20krát za minutu. Jiné zdroje mu to zprůměrovaly a udávají 12krát za minutu. I tak musíte uznat, že to muselo být hrozné pro všechny zúčastněné.
Zdroje inspirace: https://www.bbc.co.uk/czech/specials/811_medicine_record/page2.shtml, https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17672-hiccups