Průjem se dá charakterizovat jako řídká, vodnatá stolice, na kterou musíte chodit často. Střeva nestačí vstřebávat vodu, proto je důležité při průjmu hlavně hodně pít. Pokud se přidají další příznaky jako teplota, obtížné močení, krev ve stolici, zvracení apod., nezdržujte se domácí léčbou a vyhledejte lékaře. Pokud se jedná o běžný průjem, často způsobený nevhodnou stravou, můžete vyzkoušet některou z následujících babských rad.

Hlavně tekutiny

První den průjmu zkuste vydržet nic nejíst. Hlavně pijte. Vhodná je čistá voda, bylinkový nebo černý čaj. O nich si záhy řekneme více. Vyhněte se bublinkovým sladkým limonádám, kávě a alkoholu.

Heřmánkový a černý čaj

Heřmánek pozitivně ovlivňuje trávení. Dokáže zklidnit žaludek i střeva, dezinfikuje sliznici střev a působí protizánětlivě. Navíc zmírňuje křeče, bolesti a nadýmání, které průjem velice často doprovázejí. Nejlepší je pít sypaný čaj ze sušených květů heřmánku. Obvyklé dávkování: dvě lžíce sušených květů, zalít horkou vodou a nechat 15 minut louhovat.

Kvalitní neslazený černý čaj umí také pomoci. Může se popíjet průběžně celý den, pokud máte potíže dostat do sebe větší množství čaje, můžete ho zkusit pít po lžičkách. Některé babské rady doporučují černý čaj mírně osolit. Asi si moc nepochutnáte, ale třeba skutečně uleví.

Rýže a dušená mrkev

Jestli nevydržíte den bez jídla, volte taková, která pomohou průjem zastavit. Rýže je skvělou volbou, protože nezatěžuje střeva a pomáhá zahustit stolici. Babské rady doporučují vypít vodu, ve které jste rýži vařili. Je v ní škrob, který může pomoci zahustit stolici, a proto tento lék lidová medicína po mnoho let doporučuje.

K rýži můžete přidat dušenou mrkev, která také pomáhá zklidnit rozbouřená střeva. Doporučuje se i dětem.

Ovoce, které staví

Na průjem u malých dětí se dále doporučuje banán nebo strouhané jablko bez slupky. A funguje to i na dospělé. Banány i jablka obsahují vitamíny a minerály, které průjmem tělo vylučuje, takže je dobré je dodat tímto způsobem.

Jako ovoce, které staví, jsou známé borůvky. Používaly se odjakživa, protože jsou plné antioxidantů, zastavují průjem a zmírňují nadýmání a plynatost. Také je úžasná jejich variabilita – pomáhají čerstvé, sušené, mražené i kompotované, případně ve formě čaje.

Jídlo, které normalizuje střeva

K normalizaci práce střev a konzistence stolice pomůže kysané zelí nebo jeho šťáva. Je plné probiotik, která pomohou nastolit ve vašich střevech řád. I když voda z kysaného zelí není zrovna lahůdka, zkuste se v rámci boje proti průjmu překonat.

Když nezabere nic

Když se zdá, že nic z přírodních postupů nezabírá, navštivte lékaře. Než k němu dojdete, může vám pomoci najít ztracenou střevní rovnováhu živočišné uhlí. Nebo přípravek Imodium, který zastaví střevní peristaltiku, aby bylo možné k lékaři vůbec dojít, pokud se tedy lékař nenalézá v dobré dojezdové vzdálenosti od toalety.

 

Zdroje inspirace: https://www.healthline.com/health/digestive-health/most-effective-diarrhea-remedies + vlastní zkušenosti autorky