Recyklace textilu je jedna z nejnáročnějších recyklací vůbec, proto pokud se dají kousky vyřazené z vašeho šatníku i nadále nosit, raději je uložte do kontejneru určeného právě na textil. Jedná-li se opravdu o kousky v posledním tažení, poradíme vám, kam je umístit.
První volbou je znovupoužití
Jak již bylo řečeno výše, recyklace textilu není tak snadná, jako je tomu třeba v případě plastů nebo papíru. Ve skutečnosti se některý textil již vůbec recyklovat nedá. Z toho důvodu vždy, když je to možné, předejte oblečení o dům dál, ať už se jedná o vaši rodinu, přátele nebo třeba charitativní sbírku. Pro tento účel jsou zároveň v obcích umístěny kontejnery na textil, který je následně rozvezen na potřebná místa. Jestliže tu třídiči naleznou textil vhodný spíše k dalšímu zpracování, vyrobí se z něj následně alespoň například hadry. Existuje však i jedna speciální metoda, která přebytkový textil zvládne přidat dokonce i do cementu.
Co a jak vhazovat do kontejneru na textil
Rozhodnete-li se využít kontejner na textil, je žádoucí, abyste se řídili několika pravidly. V prvé řadě vám poradíme, co do příslušného kontejneru patří, a co nikoliv. Kromě běžných kousků oblečení se do textilního kontejneru mohou vhodit i boty, tašky nebo ložní prádlo. U všech věcí je ale podstatné, aby byly opravdu v dobrém stavu, nikoliv špinavé, roztrhané a podobně. Kromě znečištěných a potrhaných kousků sem nepatří ani molitan, kožichy nebo peřiny. Ve chvíli, kdy již máte jasno, co budete ve výsledku vyhazovat, možná vás napadla otázka, jak to tedy udělat. Textil nevhazujte volně, vždy ho prvně uzavřete do igelitové tašky a páry bot k sobě přidělejte například gumičkou.
Kam vyhodit již nepoužitelné kousky
Pokud je textil určitým způsobem poškozený, vyhoďte ho do směsného odpadu. Případně si můžete udělat cestu do sběrného dvora, avšak ne každé pracoviště si od vás přinesený textil převezme. Jak je zřejmé, oblečení, které vám dosloužilo, pro naše životní prostředí činí obrovský problém. S tím souvisí i otázka rychlé a pomalé módy.
Než si tedy koupíte nový kousek do šatníku, pečlivě se zamyslete nad tím, zda ho opravdu potřebujete. Největší problém značí právě rychlá móda, která pro svoji výrobu volí nekvalitní materiály, které budou brzy na výhoz. Jejich následným spálením se pak do vzduchu dostane spousta škodlivých látek.
Při tvorbě článku jsem využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.