V polovině zimy, bez denního světla, zato s neustálými omezeními a strachem z koronavirové nákazy, to na náladě nepřidá nikomu. Každý to ovšem zvládáme jinak.

Pokud patříte mezi ty, kdo se právě teď cítí unaveně a podrážděně, zkuste s tím něco udělat. Každopádně se nenechte lapit do osidel špatné nálady a začněte se splínem bojovat. Některé metody jsou dokonce velmi příjemné.

Zachyťte příznaky

Chmury a výkyvy nálady jsou v období zimy problémem mnoha lidí. A situace, ve které se nacházíme, sezónním nenálady může jen zhoršovat. Typickým příznakem je letargie, nerozhodnost, zhoršená schopnost mít z něčeho radost, nebo dokonce bezradnost.

Jindy je hlavním příznakem únava, ačkoli spíte dostatečně, nebo bezdůvodná podrážděnost. A co hůř, pochmurná nálada se projevuje ihned po probuzení.

Co dělat, když vás splín přepadne?

Dopřejte si co nejvíc denního světla

Podle průzkumů na naši psychiku působí vůbec nejhůř nedostatek denního světla. V severských zemích, kde je málo světla po velkou část roku, trpí splínem až 25 % obyvatel. A to je opravdu hodně! Takže je nutné využít každé příležitosti, kdy můžete zachytit alespoň trochu slunečního svitu. Ten totiž přirozeným způsobem stimuluje produkci serotoninu a dává tělu signál k zastavení produkce melatoninu, známého též jako spánkový hormon.

Umělé světlo nejen že to denní nenahradí, naopak. Pokud jste mu vystaveni celé dny, může vám rozhodit přirozený biorytmus a prohlubovat tak únavu, stres a depresi.

Dopřejte si doteky

Vědecké výzkumy dokázaly, že terapie dotykem mnoha lidem pomáhá překonat depresi a úzkost. Doteky snižují hladinu stresového hormonu kortizolu, a naopak zvyšují hladinu oxytocinu, který přináší pocity spokojenosti a štěstí. Oxytocin hraje v životě člověka důležitou roli a je úžasné, že k vyvolání jeho produkce stačí objetí a hlazení nebo masáž!

Dopřejte si jídlo

Máte-li splín, potřebujete načerpat energii. Pomáhají vitaminy skupiny B, proti únavě pomůže také zelený čaj, guarana či hořčík. Pro produkci serotoninu (dalšího z hormonů, které jsou zodpovědné za naši dobrou náladu) je důležitý vápník. Přirozenou cestou, jak tyto vitaminy a minerály získávat, je konzumace mléčných produktů, ořechů, ovoce a zeleniny.

Dopřejte si pohyb

Pravidelná dávka pohybu podle odborníků působí jako přírodní antidepresivum. Už 20 minut pohybu prý může zlepšit náladu až na půl dne! A přitom stačí procházka na čerstvém vzduchu. Mezi ideální pohybové činnosti patří jóga. Ta vám nejen že zajistí onu pravidelnou dávku pohybu, ale má mnoho benefitů. Pomáhá navozovat pocit uvolnění a harmonie, učí koncentraci a soustředění se na přítomný okamžik a některé jógové pozice přímo pomáhají odbourávat stres.

Skvěle působí také tai-či. Pohyby, které se při tomto cvičení provádějí, vedou k uvolnění svalstva i psychického napětí.

Doporučuje se i běh, už půlhodinka běhu zlepšuje mozkové procesy a navodí dobrou náladu.

Dopřejte si komunikaci

Obklopujte se lidmi, na kterých vám záleží, a buďte s nimi v kontaktu co nejčastěji. Podpora blízkých a dobrých přátel je v době splínu neocenitelná. Právě lidé, kteří jsou vám nejblíž, vám dokážou nejlépe zvednout náladu, vyslechnout si všechny vaše těžkosti, a třeba i dobře poradit.

I když je to v současné době obtížné, zůstávejte v kontaktu přes telefon, mail či sociální sítě!

A vyzkoušejte bylinky…

A opět je tu pomoc z přírody. I na zimní smutnění existují skvělí pomocníci mezi bylinkami, které dokážou zklidnit nervy a podpořit vaši duševní pohodu. Výborně se osvědčila například třezalka. Posiluje mentální rovnováhu, zdravý spánek, relaxaci a dobrou náladu.

Ovšem nejlepší bleskovou léčbu splínu vám alespoň na chvíli zajistí horká bylinná koupel, která je složena z třezalky, levandule, meduňky, pelargónie a případně dalších, vámi vybraných zklidňujících bylin.

Nesmutněte a zkoušejte vše, co vám může s náladou pomoci. Třeba i kousek kvalitní čokolády. Zkrátka nedovolte splínu, aby vás převálcoval, byť do jara je ještě daleko.

Autorka se tématu dlouhodobě věnuje a vychází ze svých zkušeností.