Různých typů práce s barvami naleznete mnoho. Ať už se jedná o oblečení nebo líčení, rad můžete dostat nepřeberné množství. Ale jen některé pocházejí od profesionálních a zkušených vizážistů. Jak rozeznat ty skutečně platné barvové typologie vám asi nikdo neřekne. Ale protože chceme, aby vám to opravdu slušelo, nechali jsme si poradit od vizážistky s vlastním salónem zaměřeným jen a pouze na líčení a s více než desetiletou praxí. Líčí svatby, učí ženy, jak se rychle nalíčit za pár minut, jaké nejlepší běžné denní líčení mají zvolit a co s obličejem na večerní párty či na výjimečnou příležitost, jako je třeba svatba.
Tipy, které neurazí
Asi jste zvyklí používat stejné líčení už řadu let – tedy v závislosti na vašem věku. Možná jste si nějaký styl vybrali, protože se vám líbí, je vhodně neutrální, hodí se vám k očím a barvě pleti, možná vám kdysi někdo líčení pochválil nebo poradil.
Zásadní a v prví řadě nezbytná je otázka, zda jste ochotni zaexperimentovat, i když už vám bylo 30, 40 či 50 let. Ono experimentovat a měnit zaběhlé pořádky je osvěžující a prospěšné v každém věku – tak proč se toho bát? Můžete takovou výzvu vzít jako začátek nějakého nového období života, změnu, která přichází spolu s ubíhajícími roky nebo se prostě jen tak bavit a zkoušet nové kombinace. Vždy totiž s velkou pravděpodobností narazíte na něco, co vám bude slušet víc než vaše běžná rutina.
Barva k barvě
Není to tak, že by se k jedné barvě očí hodila jedna či dvě barvy očních stínů. Je to tím, že vhodná barva může být kompatibilní s duhovkami, ale hodí se i barvy kontrastní (a také barvy s ničím nesouvisející). Zapomeňte na to, že pro make-up použijete jednu barvu, kterou nanesete na oční víčko. Tak to opravdu není. Nejčastěji se pracuje s kombinací dvou barev, hodně lidí si troufá i na barvy tři. Plus samozřejmě barva bílá, kterou je nutné použít pro vnitřní koutek oka a jeho okolí.
Bílá
Práce s bílou barvou zahrnuje jak odstíny běloskvoucí, tak také ty, které jsou velmi světlé nebo mají nádech například do růžové nebo béžové, zlatavé či stříbrné. Výběr je maximálně důležitý, protože bílou a její variace budete nanášet až do poloviny očních víček. Teprve za půlkou začíná hra s barvami. Bílou též použijete těsně pod okem, kde postupně přechází do tmavšího odstínu, který jste použili na horním víčku. Pro běžné líčení se už dávno nepoužívá tmavá tužka na oči či oční linky – ty totiž vaše oči zmenšují a působí příliš tvrdě. Takže pokud zrovna nejdete na rockový koncert, pod okem by se neměla objevit černá.
Jdeme na to
Které barvy se tedy nejlépe hodí právě k vaší barvě očí? Zamyslete se nad možnostmi, kombinacemi a rozhodně si vše vyzkoušejte. Budete se bavit, ale hlavně uvidíte tu změnu, která může úplně, opravdu úplně změnit váš dosavadní vzhled.
Tmavá hnědá
Je-li barva vašich očí tmavě hnědá, nejlépe se bude hodit použití růžové, tmavě červené a hnědé, ale také světle fialové a světle až středně modré.
Oříškově hnědá
Jsou-li vaše oči hnědé, ale ani vzdáleně se nepodobají černé, hodit se vám budou stíny v barvách: tmavě zelená, středně hnědá, hnědá s tónem do oranžova, světle i tmavě fialová a tmavě červená.
Jantarová
Pokud se barva vašich očí dá nejlépe popsat přirovnáním k barvě jantaru, tedy zlatavě světle hnědá, s trochou žluté i oranžové, připravte si paletku odstínů: výrazně oranžová, růžová, růžová s nádechem oranžové plus světle i tmavě modrá a tyrkysová.
Modrá
K modrým očím se hodí světle a středně modrá, tyrkysová a tmavě modrozelená. Dále růžová, růžovo-oranžová a tmavě červená.
Modrošedá
Určit, zda jsou vaše oči modré nebo spíš modrošedé, může být oříšek. Proto doporučujeme vyzkoušet tipy pro modrou i modrošedou a zjistit, ve kterých barvách se cítíte krásnější. Pro modrošedou požijte také modrou s nádechem šedé, střední modř a běžnou modrou. Dále se hodí oranžová, béžová s nádechem do oranžova a tmavě růžová (taková, jaká se nejčastěji používá pro tvářenky).
Zelená
Zelené oči a zrzavé vlasy jsou kombinací, po které mnozí z nás chtivě pošilhávají. Je to opravdu pěkné a výrazné. K zeleným očím, bez ohledu na barvu vlasů, se hodí výrazná, svěží světle zelená až zelená, tyrkysová, světlounce béžová, světle i tmavě oranžová a opět tmavě růžová (viz výše).
Takže vytáhněte všechny paletky stínů, co doma najdete a můžete se nadšeně vrhnout do zkoušení. Jen nezapomeňte, že barvy začínají až v polovině očního víčka a musí se prolínat, přecházet jedna v druhou, bez viditelného ohraničení, kde daná barva začíná a kde končí. Obvykle se použije nejprve světlejší odstín, který směrem ke konci oka (a třeba i kousek za něj) přechází ve zvolenou tmavší barvu. A tmavší barva se pak použije i na spodní linii oka, takže vzniká dojem celistvosti, jako by horní víčko přecházelo v orámování i spodní strany oka. Tedy – poloviny oka.
Důležité závěrem
Ještě je nesmírně důležité doplnit, že pro večerní líčení, ale zejména pro foto make-up, platí pravidla jiná, například se líčí celé oční víčko, barvy jsou přehnaně výrazné a oční linky mohou být, dokonce v protažení až ke konci obočí.
Věříme, že se právě v těchto barvách najdete a svou vnitřní krásu vyjádříte i líčením!
Zdroje informací: Znalosti a zkušenosti autorky článku, https://www.simply-makeup.com/eye-colors# a konzultace s vizážistkou Petty Danken.
Jana Brandtlová
Jsme redakce portálu Tvojemísto.cz. Milujeme osobní rozvoj i nejrůznější témata, která nás životem provází. Své náměty nám pište na náš redakční email.