Úklid domácnosti nebaví snad nikoho z nás. Ale jistě všichni toužíme po tom, aby byl náš domov krásný, útulný a čistý. Jak tyto dvě tužby skloubit dohromady. Jde to vůbec? Zajímavé řešení představuje efektivní úklid.

Než se do toho pustíte

Je úplně normální, že při každodenním provozu domácnosti vznikne nepořádek. A čím déle je domov bez úklidu, tím se obvykle chaos prohlubuje. Už na začátku se proto pokuste vyvarovat prokrastinace. Jestliže vám zabere spoustu času přemýšlení o tom, zda se nejdříve vrhnout na setření prachu nebo vyžehlení prádla, prokrastinace vám rozhodně hrozí. Je totiž docela dobře možné, že se do úklidu nakonec vůbec nepustíte, protože se zkrátka nerozhodnete, čím vlastně začít.

Vysavač, lopatku se smetáčkem a další běžné úklidové a čisticí prostředky mějte vždy pohromadě na jednom místě. Dbejte na to, aby byly přehledně uspořádané, a hlavně dobře dostupné. Pokud bude vysavač zarovnaný hromadou dalších věcí, nebude se vám pro něj chtít vůbec jít a úklid dost možná odložíte úplně.

Co nejvíce v jediném kroku

Ulehčete si práci. Pokud potřebujete vysát, pak vysajte rovnou všechny koberce a předložky, které doma máte. Vysát jeden den jednu místnost a jiný den další je neefektivní a úklid zabere zbytečně mnoho času, což je demotivující. Totéž platí pro vytírání podlah, setření prachu či mytí oken. Nikdy neuklízejte pouze jedinou místnost. Vždyť určitý čas vyžaduje i samotná příprava, která je obdobná i pro úklid v dalších částech domu či bytu.

Než začnete se samotným úklidem, obejděte všechny místnosti a odstraňte veškerý nepořádek a věci, které by vám při úklidu překážely. Nebudete se pak muset ohýbat pro každou věc zvlášť a úklid půjde rychleji od ruky. Obecně se pokuste zajistit, aby každá používaná věc měla své stálé místo. A pokud ji zrovna nepotřebujete, uložte ji tam. Už na první pohled pak bude vypadat domov čistší a nečekaná návštěva vám nezpůsobí vrásky na čele.

Když už začnete, zaberte

Pracujte rychle a efektivně. Můžete si třeba stanovit čas, do kterého chcete celý úklid stihnout. To vás budete motivovat k vyššímu výkonu. Nepřidělávejte si zbytečně práci špatným postupem jednotlivých činností. Ctěte pravidlo „odshora dolů”. To znamená, že první přichází na řadu prach v nejvyšších plochách, podlahám věnujte pozornost až na úplný konec. Nevynechávejte vycídění zrcadel, která doma máte, šmouhy obvykle upoutají pozornost na první pohled.

Cenný čas ušetří také používání univerzálních čisticích prostředků, které jsou vhodné na rozličné druhy povrchů. Po dokončení úklidu se doporučuje řádně vyvětrat. Ostatně, právě čerstvý vzduch působí pozitivně na duševní i fyzické zdraví. A na závěr vyčistěte i samotné pomůcky, se kterými jste pracovali. Propláchněte a dejte do pračky hadříky z mikrovláken, očistěte vlasy a chuchvalce prachu z koštěte a smetáčku, zkontrolujte, zda je kýbl dobře vymytý. Jenom s čistými pomůckami bude následující úklid efektivní.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí a zkušeností.