Emoční inteligence napoví, jak se dokážete do druhých vcítit a jakým způsobem pracujete se svými pocity ve složitých životních situacích. Interpretovaná bývá pomocí číselné hodnoty emočního kvocientu, tj. EQ. Víte, jak si v tomto ohledu stojíte vy? Nyní vám poodhalíme, co o vás „říkají“ hvězdy, prostřednictvím horoskopu. Jednotlivá znamení zvěrokruhu jsou seřazená od nejvyššího EQ po ten nejnižší.

Znamení Ryby

Zdaleka nejemotivnějším znamením zvěrokruhu jsou jednoznačně Ryby. Tím pádem i jejich EQ je na výši a jen tak někdo jej nepředčí. Životními záležitostmi se zabývají do hloubky a systematicky pracují na zdokonalování svého duchovního světa. Kromě jiného tyto zrozence upřímně zajímá blaho ostatních. Jsou tedy starostliví, empatičtí, intuitivní a laskaví. Ti, kdo mají Ryby ve svém blízkém okolí, mohou jedině zajásat.

Znamení Rak

Druhým nejemotivnějším znamením zvěrokruhu je citlivý Rak. Jeho emoční inteligence je téměř srovnatelná s tou u Ryb. Dalo by se říct, že tito zrozenci přemýšlí do hloubky a také velmi silně prožívají kdejaké okamžiky svého života. Pokud potřebujete dokonalého posluchače a pevnou oporu, jděte za Rakem. V klidu vás vyslechne, poradí a podpoří. Umí se totiž dobře vcítit do pocitů druhých lidí. Střezte se však přetvářky! Tu senzitivní Ráček vždycky prokoukne. Pozná, jaký jste ve skutečnosti člověk. Zkrátka to cítí.

Znamení Váhy

Váhy též oplývají určitou mírou emoční inteligence, jenže se to vymezuje pouze na situace, kdy přesně ví, co chtějí. A to není příliš často. Jejich nerozhodnost je někdy až extrémní. Ovšem tito zrozenci moc dobře ví, proč to tak mají. Než vynesou konečný verdikt, vždy řádně promyslí každičký možný výsledek. Problém ale může nastat v momentu, kdy se rozhodnou (podle nich) špatně. Pak se tím dlouho trápí a častokrát se myšlenkami vrací do minulosti.

Znamení Blíženci

Pokud byste si snad mysleli, že Blíženci jsou mistry v ovládání emocí, mýlili byste se. Je to právě přesně naopak. Pokaždé, když toto znamení něco rozhodí, všimnete si toho. Emoce z nich přímo tryskají. Mají však snahu své pocity skrývat. Ti, kdo tyto zrozence znají velmi dobře, vždy odhalí, že to v nich vře. Blíženci jsou ovšem dokonalými řečníky a hlavně skvělými posluchači. Jejich emoční inteligence je tedy na výši.

Znamení Panna

Panna je spíš analytická než emocionální. Toto znamení zvěrokruhu se tedy raději opírá o fakta než o pocity. I přesto všechno je jeho emoční inteligence dost vysoká. Panna totiž umí nahlédnout do vlastního nitra, respektive má dar sebereflexe. Pakliže budete v očích tohoto zrozence za dobře, ochotně do vás vloží veškerou energii, čas i důvěru. Musíte si jej zkrátka získat na svou stranu (především svým chováním).

Znamení Štír

Obecně se říká, že většina vodních znamení zvěrokruhu bývá velmi laskavá a citlivá. Jenže Štír se v tomto ohledu dost vymyká. Má to jasný důvod – touhu po pomstě. Emoční inteligence je i o tom, že se vzdáte své minulosti, odpustíte a své pocity řádně zpracujete. Avšak Štír tohle bohužel neumí. Do časů minulých se vrací více než je zdrávo. Nedokáže příliš odpouštět a má potřebu příkoří vracet. Dotyčného bude pronásledovat až do té chvíle, než se mu to skutečně podaří.

Znamení Kozoroh

Kozoroh je spíš realista. Na emoce, jak se zdá, nemá čas. Raději mluví o faktech a reálných řešeních a netahá do toho pocity. Nedá se však říct, že by tohle znamení zvěrokruhu nemělo emoční inteligenci. Do jisté míry jí disponuje. Vždyť s určitou pečlivostí promýšlí všechny svoje životní kroky, a to především před velkými rozhodnutími. To je známkou nejen dobrého EQ, ale i ohleduplnosti vůči okolí. Problém však může nastat, když neuposlechnete „dobrých“ rad Kozoroha. To se může dokonce urazit a odejít.

Znamení Býk

Býk skrývá své skutečně pocity pod maskou silné osobnosti. Ovšem nelze říct, že by nebyl silný či tvrdý, pouze si své emoční pochody nerad přiznává. Emoční inteligenci má na dobré úrovni, vždy totiž vyslechne ty, kteří potřebují pomoci a udělá pro ně maximum. Obtížné je ale pro tohoto zrozence, vcítění se do pocitů druhé strany. To jej může stavět do nevýhodné pozice. Leckdy totiž necitlivě reaguje a odchází ze situace pryč, jako by se nechumelilo.

Znamení Lev

Lev se může zdát na první pohled jako egoista bez špetky emoční inteligence. Nenechte se však mýlit. Své pocity projeví naplno, když mu na někom skutečně záleží. Smutná ale může být Lví netečnost, co se týká lidí vzdálenějších. Pokud k nim tento zrozenec necítí náklonnost nebo lásku, nehne ani prstem. Aby mohl člověk disponovat dobrým EQ, musí mít určitou sebereflexi. To je ale velká mezera tohoto znamení zvěrokruhu.

Znamení Střelec

Střelec má pocit, že emoční inteligenci vlastně ani nepotřebuje. Vždyť ze své podstaty je to samotář. Nevyhledává aktivně davy lidí a raději dělá vše sólo. Proto je pro toto znamení problematické vciťování se do druhých. Empatii do vínku Střelec nedostal. To ale neznamená, že by byl nějak chladný. Zkrátka se jen rozhodl, že bude své emoce ignorovat, protože mu to tak více v jeho rozevlátém a samotářském životě vyhovuje.

Znamení Beran

Protože je Beran vášnivým znamením zvěrokruhu, dokáže ho rozohnit kdejaká debata. Nikdy se nedrží zpátky a vždy řekne naplno, co si myslí. Zapomíná ale na to, že i slova mohou ubližovat. Avšak Beran se tím nezabývá. Nechce se starat o pocit druhých lidí. To může být docela problematické v osobních i pracovních vztazích. Tento zrozenec příliš emoční inteligencí neoplývá, proto na ní musí celoživotně pracovat. Jedině tak může žít spokojený život bez konfliktů.

Znamení Vodnář

I přesto, že je Vodnář na konci seznamu týkajícího se emoční inteligence, neznamená to, že by žádnou neměl. Pouze se pocitů obává, tudíž je radši vytlačuje ze svého života. Nerad mluví o tom, co cítí a vlastně emoce ani neprojevuje (pro jistotu). Vodnář zkrátka a dobře razí tezi, že emoce nemohou přesahovat rozum. Vše tedy pobírá především intelektuálně. Uvědomit by si ovšem měl, že podstatné není jen IQ, ale i EQ.

Autorka při tvorbě článku využila svých vědomostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.