Esenciální oleje jsou lidstvu známé dlouhá staletí. Již ve starověkém Egyptě, Indii i jižní Evropě byly využívány pro své blahodárné účinky, ze kterých se můžeme těšit i v dnešní době. Jejich působení lze dohledat v aromaterapii, v masážních salonech, ale také v mnohých domácích lékárničkách, kde slouží jako pomocníci při nachlazení či bolestech. Lze je ovšem efektivně využít také v podzimních pochmurných dnech, kdy mnoho z nás trpí depresemi a špatnou náladou. I když se jedná o přechodný stav a týká se především žen, neměli bychom se těmito pocity nechat zatlačit do kouta a tesknit. Pomozte si příjemnou vůní k vnitřní harmonii.

Nejvhodnější bylinné esence na úzkost a deprese

Takzvaná sezónní deprese má mnoho podob, nejčastěji se však projevuje jako slabost, skleslost, poruchy spánku, snížené sebevědomí, poruchy koncentrace, minimální schopnost radovat se, a mnoho jiných příznaků. Zmíněné jsou nejčastější, které se intenzivně projeví převážně v podzimním období, kdy už tolik nechodíme ven, dny se krátí a chybí nám slunce. Lze říci, že těmito neduhy trpí nejčastěji ženy, protože právě ony prochází výkyvy hormonů a dalšími vnitřními změnami. Dříve, než vás napadne sáhnout po preparátech z lékárny, vyzkoušejte sílu některých bylinných esencí, například levandule či heřmánku. Říká se, že léčba vůní spojená s jógou, je mnohdy účinnější než samotný psycholog.

Esence heřmánku pravého

Heřmánek je snad nejznámější bylina vhodná pro nevolnost a nadýmání. Ovšem svou nezastupitelnou roli najde i ve vnitřní harmonii. Díky sladké vůni dokáže snížit napětí, úzkost, podrážděnost, ale i obavy. Uvolní nervový systém od vzniklého stresu širokého původu, ať už se jedná o pracovní záležitosti či rodinné potíže. Silice heřmánku linoucí se z aromalampy má mírně sedativní účinky a podporuje kvalitní spánek.

Všelék bergamot

Bergamot nenajdeme pouze v esenciálním oleji, ale také v čajích. Například je obsažený v Earl Grey a díky němu má produkt dokonale květinovou chuť. Kdo jej má rád a pije ho kvůli játrům či proti infekcím, jistě bude souhlasit. Podobně jako čaj, působí i bergamotový olej. Jeho uklidňující vůně uvolní nervy, při pravidelném aplikování do aromalampy dokáže vyléčit i deprese, a navíc podpoří ztracenou energii a chuť do života. Tento plod o velikosti pomeranče vzhledem podobný citronu je bezpečný a lidé na něj mívají alergie jen zřídka, ale pokud jej chcete užívat vnitřně, dopřejte si ho přibližně deset hodin po tom, co jste se slunili. Jde totiž o fotosenzibilující plod, který může zvýšit riziko spálení nebo vyrážky.

Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností.