Esenciální oleje se mohou stát skvělým pomocníkem při vlasové péči, neboť posilují vlasy, minimalizují výskyt lupů a přispívají ke zklidnění pokožky hlavy. Tyto oleje pronikají hluboko do vlasového folikulu a podílí se na vytváření zdravých, lesklých i nových vlasů.

Některé esenciální oleje pomáhají vyživovat a posilovat vlasy, zatímco jiné se zaměřují především na zlepšení stavu pokožky hlavy. Esenciální oleje jsou destilovány ze samotné rostliny, mají její charakteristickou vůni a jsou vysoce koncentrované. Pro změnu nosné oleje, jako je kokosový, olivový nebo mandlový, také pocházejí z rostlin, ale mají neutrálnější vůni a používají se k ředění esenciálních olejů.

Jak používat esenciální oleje?

Esenciální oleje by nikdy neměly být aplikovány na pokožku nebo vlasy neředěné. Vždy by měly být smíchané s nosným olejem. Jedním z nejoblíbenějších nosných olejů, který se kombinuje s esenciálními, je kokosový. Využívá se především pro nápravu suchých, hrubých vlasů. Na použití esenciálních olejů pro péči o vlasy stačí jen pár kapek, které se také dají přimíchat do šamponu nebo kondicionéru. V momentě, kdy esenciální olej s ničím nekombinujete, může naopak dojít k nepříznivým účinkům, jako je zarudnutí a podráždění pokožky hlavy.

Doporučené esenciální oleje podle typu vlasů

Aby byla péče o vlasy co nejefektivnější, je potřeba vybrat esenciální olej, který bude odpovídat typu vašich vlasů. Pro normální vlasy jsou ideální esenciální oleje jako eukalyptus, pomeranč, levandule a rozmarýn. Pokud máte spíše mastné vlasy, pak vám může pomoci bazalka, levandule a citron. Pro suché vlasy jsou pro změnu vhodné oleje jako levandule a rozmarýn, zatímco poškozené vlasy si skvěle rozumí s univerzálním levandulovým olejem. Pokud se potýkáte s řídnutím vlasů, zvažte použití bazalky, šalvěje, rozmarýnu nebo tymiánu. Pro boj s lupy jsou ideální oleje z rozmarýnu, šalvěje a tymiánu.

Vyzkoušejte domácí peeling na vlasy

Peeling na vlasy je skvělý způsob, jak odstranit odumřelé kožní buňky a nečistoty, které mohou zanechat vlasy mdlé a bez života. Pravidelným používáním peelingů na vlasy dochází ke stimulaci cirkulace krve v pokožce hlavy a podpoří se zdravý růst vlasů. Ideálně peeling aplikujte jednou až dvakrát týdně. Pokud máte suchou nebo citlivou pokožku, je lepší peeling provádět pouze jednou týdně, zatímco pokud máte mastné vlasy nebo problémy s lupy, můžete si peeling udělat častěji.

Postup:

V misce smíchejte 2 lžíce cukru s 2 lžícemi kokosového oleje a promíchejte, dokud nedostanete konzistenci podobnou pastě. Přidejte 2-3 kapky esenciálního oleje dle vaší volby, například levandulového nebo rozmarýnového, a znovu promíchejte, aby se všechny ingredience dobře spojily. Krouživými pohyby směs aplikujte na vlasy a nechte ji působit asi 5-10 minut. Poté vlasy opláchněte teplou vodou a pokračujte ve své běžné vlasové péči.

 

ZDROJ INSPIRACE

https://www.greenpeople.co.uk/blogs/the-beauty-hub/choosing-the-right-essential-oils-for-your-hair

https://www.webmd.com/beauty/natural-oils

https://www.elle.com/beauty/hair/g45686573/essential-oils-for-hair-growth/