Lidé, kteří dostali do vínku výjimečnou dávku empatie, se dokážou dokonale vcítit do pocitů druhého člověka. Jsou silně citliví a emoce svých blízkých s nimi spoluprožívají. Jejich radost, štěstí, naději. Ale také smutek, zoufalství, strach, vztek či nenávist…
Jste silně empatičtí? Raději zbystřete
Empatie je obvykle vnímána veskrze pozitivně. Vždyť kdo by nechtěl mít ve své blízkosti někoho, kdo se dokáže zcela vcítit do jeho vlastních pocitů a naprosto chápe, jak mu v daném okamžiku je? Naprosto rozumí jeho bolesti a rozčarování po nezdarech, vzteku a zlosti po učiněném bezpráví a raduje se společně s ním, pokud zrovna zažívá šťastnou etapu svého života. Někdy máte dokonce pocit, že ten druhý vám snad dokonce dokáže číst myšlenky.
Nic ale není nikdy úplně černobílé. A platí to také v případě vysoce citlivých lidí. Ti sice obvykle nemají problém s mezilidskými vztahy, bývají oblíbení v osobním i pracovním životě, avšak míra jejich empatie se může snadno stát jejich prokletím.
Vysoce citliví lidé ve vtahu
Ten, kdo se narodil se silně vyvinutým smyslovým vnímáním, se dokáže až překvapivě věrně vcítit do pocitů svého partnera. S tím souvisí i skutečnost, že okamžitě rozpozná sebemenší změnu v chování toho druhého. To se sice často hodí, ale má to i svá úskalí. Každý máme totiž právo na soukromí a toužíme po své soukromé zóně, kam nikoho nepustíme. Dokonce ani ty nejbližší. Proto může mít partner empatického jedince pocit ztráty soukromí. A jestliže bude tyto pocity zažívat častěji, může se začít cítit ve vztahu pod nepříjemným tlakem.
Empatičtí lidé se nezřídka potýkají s tím, že ztrácí sami sebe. Zapomínají na to, že i oni a jejich touhy mají ve vztahu stejné místo jako potřeby partnera. Silně vnímají svou milovanou polovičku, její neverbální komunikaci, tón hlasu a především emoce. To vše do sebe nasávají jako houba, ale jejich vlastní tužby a přání se přitom kamsi vytrácí. Přílišná empatie může vést po čase až k únavě nebo dokonce naprostému vyhoření.
Pro ty, kteří mají poruchu osobnosti, narcistické, sociopatické nebo psychopatické sklony, představují lidé se silně vyvinutou empatií ideální oběť. Zamilovaný empatický člověk jim totiž nabídne své srdce na dlani. A oni po něm vzápětí hladově skočí. Chladnokrevně dokážou využít citlivosti a zranitelnosti svého partnera, aby posléze jeho vlastní já zašlapali hluboko do země.
Jak z toho ven?
Možná i vy patříte k těm, kteří mají empatii silně vyvinutou. Nemusí jít vždy o prokletí, ale tuto schopnost můžete proměnit v cenný dar.
Je ale třeba si uvědomit, že nemůžete spasit celý svět a veškerou nespravedlnost, která se na něm děje. Nejste odpovědní za pocity jiných lidí a nemáte povinnost je prožívat s nimi. Nejdůležitější je pamatovat i na sebe. Jste dostatečně empatičtí sami k sobě? Pokud cítíte smutek, nemáte povinnost se radovat jenom proto, že ten druhý má zrovna dobrou náladu.
Zůstávejte sami sebou, a hlavně sami sebe vnímejte. Jinak můžete v životě zažít hodně utrpení a zneužívání. A to je přeci škoda, nemyslíte?
Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a čerpá ze svých vlastních zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.