Otázka ekologie, klimatických změn a energetické krize je stále velmi aktuální. Nejen rozvoj civilizace a pomyslné vítězství člověka nad přírodou jsou bohužel příčinami klimatických změn. Ke znečištění ovzduší přispívají především výfukové plyny ze spalovacích motorů. Tyto plyny jsou nejen jedovaté a mají nepříznivý vliv na lidské zdraví, ale jsou příčinou vzniku skleníkového efektu, který jak jistě všichni ví, velmi nepříznivě ovlivňuje ekosystém planety Země. Elektromobily mohou být vhodnou alternativou dopravních prostředků, a tím by došlo ke zlepšení ovzduší. Podle vědeckých výzkumů jsou silnou zbraní nejen v boji proti globálnímu oteplování.

Co je elektromobil

Výroba elektromobilů a jejich využití je velmi diskutovanou otázkou současnosti. Co je vlastně elektromobil a jaké výhody by měly přinést světu?
Takový elektromobil se nikterak neliší od klasických aut. Také má čtyři kola, klasické prvky jako jsou zrcátka nebo klakson, má rovněž volant a také potřebuje zkušeného řidiče. Tedy prozatím. Za 20 let tomu může být zase jinak. Technologie a výzkum se neustále mění a není nikde psáno, že elektromobil musí mít nutně stejnou podobu, jakou má nyní, i za dvacet let.

Elektromobil je poháněn jedním nebo také dvěma elektromotory. Nikoliv však spalovacími. Motor elektromobilu je napájen baterií. Ta se nabíjí díky nabíjecím stanicím, kterých je nyní už také dost. Ale lze ji nabíjet i pomocí obnovitelných zdrojů, třeba díky slunečním paprskům. Solární panely, které jsou k tomu potřeba, získávají na popularitě.

Člověk si tak může i v případě elektromobilu užívat sportovní výkon typický pro modely s pohonem všech kol. Názorným příkladem je ID.4 GTX tovární značky Volkswagen. Je to komfortní SUV, které je navíc ohleduplné k životnímu prostředí. Proč ho tedy nevyzkoušet v reálném životě?

Výhody

Mezi největší výhody těchto vozidel je určitě absence spalinového motoru. Proto byly také vyvinuty a ulehčily už tak dost přesycenému ovzduší, které není zrovna na dobré úrovni. Elektromobily nemají dokonce ani převodovku, což by asi mnohý řidič postrádal, ale na vše se dá zvyknout. Co ale platí stále, je fakt, že řidič musí mít platné doklady o řidičském oprávnění.

Ovšem i elektromobily mají nějakou tu mouchu, která se ale díky technologii a vývoji jistě vytratí. Je to především příliš vysoká cena takového vozu, která je v současné situaci pro normálního člověka téměř nedosažitelná. Dále je to nízký kilometrový nájezd na plné nabití baterie bez dodatečného napájení. Elektromobily, které jsou cenově dostupné, mají dojezd zhruba 200 až 400 km. Není to sice moc, ale zase ne málo. Mnoho automobilek dnes má svůj plán výroby a ví, že výroba elektromobilů se dostává stále více do popředí. Pozadu tak nezůstávají světové značky, jako je Volkswagen, Audi, Hyundai, Mercedes, ale i Škoda.

Alternativní zdroje energie

Tyto zdroje jsou obnovitelné a ekologicky šetrné. Umožňují získat teplo, elektřinu a jinou energii potřebnou pro každodenní život. Alternativní zdroje energie lze na rozdíl od tradičních typů neomezeně mnohokrát obnovovat, jsou účinnější, levnější a šetrnější k životnímu prostředí. Patří sem sluneční záření, vítr, aj. Právě díky sluneční energii a solárním panelům lze snadno získat elektřinu pro snadné dobíjení elektromobilů.

Budoucnost

Jak vidí lidé svět za dvacet, třicet let? Jsou elektromobily vozy budoucnosti? Co se týká aut, lze říci, že v jistém slova smyslu jsou elektromobily vozy budoucnosti. Velkou zátěží jsou nyní baterie, které jsou nutností pro provoz vozu, ale i tento problém se v budoucnu jistě vyřeší. Každopádně se může díky elektromobilům hodně změnit.

Lidé se o elektromobily zajímají a s narůstajícím počtem zájemců také poroste jejich realizace. Nyní ale můžeme říct, že při zakoupení takového vozu jde zatím spíš o životní styl. O způsobu přepravy lze hovořit až v případě, že se elektromobily budou prohánět na dálnici každý den.