Moderní svět se dnes neobejde bez žádných inovací a novinek, a to v různých oborech. Není to tedy jen o výzkumu léků nebo o módních doplňcích, ale toto téma se dotýká i elektroniky, techniky, průmyslu nebo školství. Možností je mnoho a vždy se najde něco, co nás, lidstvo, nadchne, a zároveň ujistí, že takové inovace mohly být v oběhu již dávno.
Nejinak tomu je i u vývoje automobilů. Autodoprava jako taková je pevným pilířem celé dopravní infrastruktury a lidé si dnes život bez aut nedovedou představit. Na dopravě je závislé téměř každé odvětví a je třeba se zamyslet nad tím, jak snížit skleníkový efekt, který vzniká také díky spalinovým motorům vozidel.
Proč právě elektromobily?
Inovativním řešením pro výše uvedenou situaci jsou samozřejmě elekromobily, kterých jezdí po silnicích již celá řada. Je sice pravda, že jejich cena není zrovna nízká, ale postupem času se jistě stane přístupnější. Každopádně, elektromobily mají svým majitelům co nabídnout. I když se zdánlivě nikterak neliší od klasického vozu, rozdíl je v tom, že elektromobil je vybaven elektromotorem, který je poháněn baterií. Výfukové plyny jsou v tomto případě minulostí. Konvenční vozy jsou vybaveny spalovacími motory, které fungují díky benzínu, naftě nebo plynu.
Elektromobily mají ovšem i jiná pozitiva. Především je to téměř zcela tichý provoz a úplná absence třecích částí, čímž dosahuje účinnost motoru až 95 %. Odpadá také povinná údržba motoru, a to s přihlédnutím k nákladům na každých 100 km.
Význam je tedy jasný
Lidé již pochopili význam výroby elektromobilů. Ekologie je totiž úzce propojená s tímto prvkem průmyslu. O dostupnosti elektromobilů se pak může každý informovat u výrobců nebo u distributorů, ale poptávka po těchto vozech stoupá. S přihlédnutím ke stále rostoucím cenám paliva se není čemu divit.
Dnes už existuje obrovská škála modelů od různých světových výrobců. Díky tomu lze na tuzemském trhu najít různé modely ekologických způsobů dopravy od nejlevnějších až po ty nejdražší a luxusní. Nové ID.4 GTX značky Volkswagen je připravený na spanilou jízdu nejen ve městě, ale rád všem ukáže, že teď je na silnici pánem právě on. Je to spolehlivé SUV s pohonem všech čtyř kol a dokonale drží na vozovce i v nepříznivých klimatických podmínkách.
Je to silné a přitom velmi elegantní vozidlo s dojezdem až 340-480 km. Nabíjení je možné nejen díky nabíjecím stanicím, ale díky nabíječce ID.Charger je nabíjení možné i doma, což ušetří spoustu času.
Na trhu jsou dokonce i malé vozy, které milují ženy a v podstatě jde o „nákupní tašku“, která ženám vyhovuje po všech stránkách. Může se dokonce jednat o malá městská auta s elektrickým pohonem, jejichž maximální rychlost nepřesahuje 80 km/h. Zpravidla se jedná o dvoumístné elektromobily. Jejich cena je mnohem nižší než u plnohodnotných vozů.
Nabíjecí stanice
Při zakoupení elektromobilu by měl člověk mít na paměti i tyto dvě důležité věci – čím větší kapacita baterie, tím delší je dojezd elektromobilu, ale zároveň delší doba nabíjení. A druhá podstatná věc je, že elektromotor využívá stejnosměrný proud, zatímco ve veřejné elektrické síti je proud střídavý. Takový vůz lze nabíjet i z běžné zásuvky, ale je k tomu potřeba převodník, jehož funkce přebírá autonabíječka, která zároveň vyrovnává napětí vnější sítě s napětím akumulátoru. Podstatou každé takové nabíječky je přeměnit jeden typ elektřiny na jiný, tedy takový, který vyhovuje nabíjenému elektromobilu.
Asi nejjednodušší a cenově nejdostupnější způsob pro úplně každého majitele elektromobilu je nabíjení z domácí zásuvky s napětím 220 V. V tomto případě bohatě postačí pouze příslušný kabel, který se obvykle připevní k jakémukoli automobilu a přemění střídavou síť na stejnosměrnou, potřebné pro baterii. Na jednom konci je standardní zástrčka a na druhém je konektor, který je vhodný pro elektromobil. Odvrácenou stranou této nejjednodušší metody je nízká rychlost nabíjení a tím i velká časová náročnost.
Autorka se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpala ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.