ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club e.V.)  je německá automobilová organizace, která pořádá celosvětově uznávané testy osobních vozů. Nově dopodrobna otestovali elektromobil od Volkswagenu, který ze všech vozů získal zatím historicky nejlepší hodnocení. Klíčovou roli sehrála bezpečnost, ekologie a komfort.

Nová elektrická limuzína od Volkswagenu (model ID. 7 Pro) získal celkovou známku 1.5, což ve slovním hodnocení znamená „velmi dobře“. To je výsledek, kterého nikdy nedosáhl žádný osobní automobil testovaný pod touto organizací, jež byla založena už v roce 1903.

Inženýři organizace ADAC otestují každoročně okolo 100 vozidel a u každého z nich hodnotí celkem sedm kategorii, ve kterých je dohromady obsaženo přes 350 kontrolních bodů. Protože je model ID. 7 Pro plně elektrický a do ovzduší nevypouští žádné emise škodlivé pro životní prostředí ani jedovaté látky, dostal vynikající známku v kategorii ekologie/ekotest (1,2), což nebylo nikterak překvapující a vyznamenal se také v kategorii komfort (1,5).

Nad očekávání výbornou známku však dostal v kategorii bezpečnost (1,1). Je tomu tak nejspíš z toho důvodu, že na palubě má všechny nejmodernější aktivní bezpečnostní systémy. Mezi ně patří například „Automatic Emergenci Braking“, jenž monitoruje situaci před vaším vozidlem a v případě hrozícího nebezpečí aktivuje brzdy.

O něco hůře se mu dařilo v kategorií jízdní vlastnosti (2,1), karoserie/zavazadlový prostor (2,3) a interiér (2,4). Ty všechny spadly do známky „dobře“. Nicméně největší váhu v celkovém hodnocení má kategorie bezpečnost a ekologie/ekotest, takže výsledkem je výborná známka 1,5.

Výjimečného výsledku se elektromobilu podařilo dosáhnout v kombinovaném provozu Ecotestu. Na základě jeho výsledku ho ADAC zařadil mezi nejhospodárnější modely osobních automobilů střední třídy. Tento model má totiž výkon až 210 kW, přičemž jeho spotřeba elektrické energie je pouze 18,1 kWh/100 km.

Dino Silvestro, vedoucí oddělení automobilových testů v technickém centru ADAC ve městě Landsberg am Lech, k tomu říká: „Pro nás je potěšitelnou zprávou, že bezpečnost, hospodárnost a komfort nejsou výhradně jen otázkou ceny. Autotest patří díky komplexní zkušební metodice s využitím moderních zkušebních laboratoří mezi nejrozsáhlejší testy, které ADAC realizuje v zájmu ochrany spotřebitelů, a nabízí neomezenou porovnatelnost výsledků všech testů – nezávisle na automobilovém segmentu a ceně vozidla.“

Zdroj: ID.7 receives historic top score in ADAC vehicle test | Volkswagen Newsroom (volkswagen-newsroom.com)