Vlastnit elektromobil má svá nesporná pozitiva. Vyšší akceleraci, nízké provozní a servisní nároky a tichý provoz. Ovšem málo kdo ví, že majitelé elektromobilů mají ze zákona nárok na čerpání řady benefitů. Které to jsou?

Česká republika zrovna nepatří mezi elektromobilovou velmoc. Za minulý rok se u nás prodalo 2 646 nových elektromobilů. Například v sousedním Německu, které je považováno za největší trhové odbytiště aut na elektřinu, bylo prodáno 48 436 plně elektrických automobilů. Máme tedy co dohánět, jestli to s bezemisní dopravou myslíme vážně. Jaké kroky pro to činí naši zákonodárci?

Dotace pro elektromobily

Rok 2022 vypadal z hlediska dotací velice slibně. V plánu byly dotace v celkové výši jedné miliardy korun. O dotaci mohly zažádat podnikatelé a firmy, které by splňovaly určitá kritéria. Bohužel z toho sešlo a s největší pravděpodobností se plánovaná dotace letos neuskuteční. Může za to dotační výzva, která byla předložena Evropské komisi a ta ji neschválila s velkými výhrady. Záměr Evropské komise je podpora městské dopravy, ale ne podpora soukromého sektoru.

Fyzické osoby stále v Česku nemají žádnou dotační podporu pro koupi elektromobilu a o žádné se do budoucna ani nemluví.

Elektromobily mají zdarma dálnice

Dálniční známka v tuzemsku vás ročně vyjde na 1 500 Korun. Pokud ale vlastníte elektrické, vodíkové, hybridní nebo plug-in hybridní auto s hodnotami emisí oxidu uhličitého do 50 g/km, máte nárok na poznávací značku, která začíná písmeny „EL“. S touto poznávací značkou nemusíte platby za použití dálnic vůbec řešit a od poplatků jste osvobozeni automaticky.

Uznejte sami, že pokud vlastníte aut několik, tak za pár let máte ušetřeno i desítky tisíc korun. Proto doporučujeme váš rodinný nebo firemní vozový park rozšířit o vůz na elektřinu. Vhodnou volbou je rozhodně Audi Q4 e-tron. Disponuje vysokým dojezdem – až 520 km na jedno nabití a nabízí taky vysoký výkon a akceleraci. Rovněž se jedná o velmi bezpečný elektromobil, který má nadstandardní hodnocení v testu Euro NCAP.

V jakých českých městech je pro majitele elektromobilů zvýhodněné parkování?

Největší podporu elektromobilům z hlediska parkování poskytuje hlavní město Praha. Zde zaparkujete na všech modrých a fialových zónách úplně zdarma. Dalším velkým podporovatelem elektromobility je i Ostrava. Ta poskytuje bezplatné parkování nízkoemisním vozům na všech parkovacích místech, která jsou jinak vyhrazena pro parkovací karty R nebo A. Dále například v Liberci smíte zdarma parkovat s „EL“ poznávací značkou na místech veřejně zpoplatněných.

Elektromobil vám zajistí levnější elektřinu

Pokud vlastníte elektromobil, máte nárok na zvýhodněnou sazbu D27d. Jedná se o dvoutarifovou sazbu, kdy máte během dne osm hodin zvýhodněný tarif, který je až o polovinu levnější než běžný tarif. Jeho cena se nyní pohybuje kolem 3,20 Kč za 1 kWh a lze ho čerpat v rozmezí od 18:00 do 08:00.

Autor se problematikou dlouhodobě zabývá a při tvorbě článku čerpal ze svých znalostí, zkušeností a veřejně dostupných informačních zdrojů.