Mezi ekologické vychytávky, o kterých jste již určitě slyšeli, patří třeba plátěná taška místo plastové, sypaný čaj místo sáčkového nebo preferování slow fashion místo fast fashion. Věděli jste však, že existuje například i znovupoužitelný kapesníček nebo eco-friendly kryt na telefon?

Favoriti na poli kosmetiky

V posledních letech zažívá kosmetika s ekologickým složením doslova boom, pozadu však nezůstaly ani kosmetické obaly nebo celková výroba. Po jakých produktech se při příštím nákupu vyplatí porozhlédnout? Rozhodně jsou to tuhé varianty šamponů, zubních past, ústních vod či kondicionérů. Ty totiž šetří přírodu hned v několika ohledech. Během jejich výroby se spotřebuje minimum vody a složení je většinou čistě přírodní, žádná chemie. Jedná se zároveň o skvělou variantu na cesty, především pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, v němž jsou omezeny tekutiny.

Na škodu rozhodně nebudou ani přírodní verze líčidel, laků na nehty a v souvislosti s nimi se můžete rovnou zamyslet také nad eko volbou potřebných doplňků. Těmi máme na mysli odličovací tamponky, štětce i kartáčky na zuby. Určitě vyzkoušejte Siwak kartáček, který se vyrábí z kořene stromu a efektivně odstraňuje zubní plak i jiné nečistoty.

Eco-friendly doplňky pro každého

Pouzdra na telefon se obvykle vyrábějí z materiálu, který, když pouzdro doslouží, již nejde recyklovat. Nyní jsou však na trhu k dostání i plně kompostovatelné varianty, které se vyrábí pro Apple i Samsung. Jakmile už kryt potřebovat nebudete, jednoduše jej zakopejte do země, kde se rozloží. Cena navíc není vůbec vysoká, pohybuje se v rozmezí 100-200 Kč. Abyste mohli po delší dobu uskladnit potraviny, vyplatí se vám investovat do ekologických potravinových sáčků, které třeba v případě ovoce prodlouží jeho čerstvost a zabráníte tak zbytečnému plýtvání jídlem. Odhaduje se, že již v roce 2030 bude na Zemi nedostatek vody, tak co takhle místo ledu do své limonády příště zvolit znovupoužitelné chladicí kostky?

Jaké další eko vychytávky zvážit?

Klasické úklidové prostředky obsahují spoustu chemie, proto si vyrobte vlastní, přírodní, a to pomocí octu s citronem, nebo se po ekologických variantách porozhlédněte v drogeriích. Běžně k dostání jsou přípravky na mytí podlah, na nádobí, ale i na leštění nebo úklid koupelen.

U úklidu ještě nějakou chvilku zůstaneme a rovnou si i prozradíme, že existují pratelné, v souladu s přírodou vyráběné hadříky a houbičky. Pokud se často vydáváte stanovat, přibalte si s sebou ekologický podpalovač a na podpal svíček během domácí pohody vám skvěle poslouží ekologické zápalky. Další skvělé tipy představují eko holicí strojky, tampony do uší, hřebeny na vlasy i opalovací krémy, které jsou bezpečné jak pro vás, tak pro podmořský život.

V současné době lze volit ekologické, nebo alespoň ekologičtější varianty u většiny věcí, které denně používáme. Jediné, co je potřeba, je chtít hledat. Ideálním místem jsou internetové e-shopy specializující se právě na eko sortiment. Stejně tak se ale spousta vychytávek nachází v bio krámcích i vybraných supermarketech.

 

Autorka při tvorbě článku využila svých vlastních znalostí problematiky.